kamień naturalny

Jak wybrać kamień naturalny na schody?

Schody z kamienia naturalnego nie tylko zachwycają swoim wyglądem, lecz także są wyjątkowo trwałe i mocne. Pasują przede wszystkim do klasycznych, tradycyjnych budowli, w wyjątkowy sposób łącząc się w nich z drewnem. Dzięki różnym fakturom dobierzemy je do zróżnicowanych wnętrz, a łatwość ich konserwacji sprawia, że są coraz bardziej popularne. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni kamień naturalny na schody?

Schody wykonane z kamienia naturalnego mogą być polerowane i błyszczące, najlepiej sprawdzające się w eleganckim, klasycznym otoczeniu lub bardziej stonowane, matowe. Przy schodach polerowanych, pamiętajmy o montażu antypoślizgowych nakładek.

Kolejnymi rodzajami schodów z kamienia naturalnego będą schody szczotkowane lub płomieniowane.

Szczotkowane to schody chropowate, o nierównej fakturze. Płomieniowane natomiast również cechować się będą nierówną fakturą oraz ciekawym, bardzo delikatnym kolorem.

Dwa najczęściej wykorzystywane kamienie naturalne na schody to marmur oraz granit. Sprawdź, dlaczego.

Schody marmurowe

Marmur jest kamienieniem niezwykle wytrzymałym, a przy tym dostępnym w wielu różnych kolorach i odcieniach, dzięki czemu łatwo dobrać go do całości aranżacji. Marmur jest ponadto kamieniem ciepłym, dzięki czemu stworzy wokół domu przyjemną, kameralną atmosferę.

Kolejną zaletą wyboru marmuru jako surowca na schody to jego plastyczność. Możemy przy jego pomocy stworzyć zarówno proste, minimalistyczne schody, jak i bardzie dekoracyjne, z wałkami lub półokrągłymi krawędziami.

Wysokiej jakości kamienie naturalne, w tym marmury, oferuje swoim klientom renomowana i polecana firma HB-Polska. Sprowadza ona między innymi trawertyny z Włoch, wapienie z Belgii i Portugalii oraz marmury z Włoch i Wietnamu.

Schody granitowe

Granit to z kolei kamień naturalny wybierany najczęściej na schody zewnętrzne.

Swoją popularność zawdzięcza swoim unikatowym właściwościom. Odporny jest on bowiem na uszkodzenia mechaniczne oraz skrajne warunki atmosferyczne. Trwałe i odporne na ścieranie, będą nam służyły przez długie lata, niełatwo ulegając zabrudzeniom. Ich bogata kolorystka i różnorodna faktura sprawiają natomiast, że zwolennicy różnych stylów znajdą dla siebie odpowiedni model.

W sprzedaży znajdziemy także schody wykonane z piaskowca, przy czym pamiętajmy, aby był on twardy oraz niepolerowany. Antypoślizgowe, a jednocześnie wytrzymałe będą także schody wykonane z bazaltu. Do produkcji schodów wewnętrznych z kolei okazjonalnie stosuje się trawertyn.