pompy spożywcze

Do czego wykorzystuje się pompy spożywcze?

W procesach produkcyjnych żywność często musi być pompowana z jednego miejsca do drugiej. Z higienicznego punktu widzenia zaleca się transport w systemach zamkniętych. Dlatego też pompy spożywcze są również stosowane do produktów płynnych, ale także w tych, które występują w postaci pasty lub też te, które są w stanie sypkim.

Alternatywą byłyby przenośniki taśmowe, ale nie gwarantują one ciągłego transportu. A zatem określenie pompa spożywcza nie pochodzi od zasady transportu, ale z ich samego zastosowania. Istnieje wiele wersji takich pomp. Tego typu pompy przemysłowe mogą być stosowane do mediów płynnych, podczas gdy pompy wyporowe są stosowane do mediów o większej lepkości.

Spiralne pompy śrubowe mogą być stosowane w tym przypadku jako pompy spożywcze. Niezależnie od siły pompowania, ciśnienia i przepływu objętościowego ważne jest, aby wszystkie pompy nie wpływały negatywnie na jakość produktu z powodu tego, jak wygląda jego transport. Wymaga to wersji higienicznej, która zapobiega zanieczyszczeniu produktu podczas przemieszczania z powodu obecności zarazków. Konstrukcja takiej pompy nie może zawierać martwych przestrzeni i zapewniać jakość powierzchni gwarantującą czystość. W przypadku pomp spożywczych, normy są ustalane dla chropowatości powierzchni. Innym aspektem, który należy rozważyć, wybierając pompy, jest to, że taka pompa spożywcza musi unikać poddawania produktu działaniu tarcia lub zużycia. Komponenty, takie jak stojany mimośrodowych pomp śrubowych w sposób ciągły przyczyniają się do zanieczyszczenia produktu. Tym samym zastosowanie określonych typów pomp powinno być zgodne z ich zastosowaniem.

Wreszcie, należy upewnić się, że właściwości każdego produktu nie zostaną zmienione negatywnie przez mechaniczne efekty procesu pompowania daną pompą. Różne zasady działania powodują znaczne różnice w asortymencie pomp spożywczych. Zakres zastosowań w odniesieniu do ilości, ciśnienia, lepkości i temperatury pomp jest bardzo wszechstronny. Niektóre media są płynne, inne, takie jak masło lub masy, są tak lepkie, że muszą być przetłaczane przez urządzenie wytłaczające pompy. Wszystkie te wymagania i parametry ramowe muszą być brane pod uwagę przy wyborze odpowiedniej pompy spożywczej.