usuwanie zmian barwnikowych

Czy skóra może być skłonna do podrażnień? Przedstawiamy przyczyny powstawania zmian barwnikowych

Ciemne plamy pojawiające się na różnych partiach ciała to objaw zaburzenia pracy melanocytów. Są to tzw. przebarwienia, które wynikają z nagromadzenia barwnika w jednym miejscu. Przybierają kolor brązowy, szary lub żółtawy. Jak wygląda leczenie przebarwień?

Przyczyny powstawania zmian barwnikowych

Przebarwienia pojawiają się najczęściej na skutek zbyt długiej ekspozycji na słońce. Bardzo dużą uwagę należy przywiązywać do stosowania kremów z wysokimi filtrami UV. W ten sposób możesz zapobiec pogłębianiu problemu, a także ograniczyć powstawaniu nowych przebarwień.

Niestety, przebarwienia mają także podłoże genetyczne. Najczęściej występują przebarwienia hormonalne, które wynikają z zaburzeń endokrynologicznych. Ten problem może również Ciebie dotyczyć, gdy naskórek zostanie uszkodzony mechanicznie lub skórę poddasz działaniu środków chemicznych. Przebarwienia mogą pojawić się na skórze także w wyniku przyjmowania niektórych leków.

Na jakie leczenie przebarwień możesz się zdecydować?

Najskuteczniejsze usuwanie zmian barwnikowych odbywa się z pomocą lasera. Jest to metoda polegająca na nagrzewaniu melaniny odpowiednio dobraną wiązką światła. Pierwszym efektem zabiegu jest przyciemnienie zmiany, ale w ciągu 7 dni naskórek złuszcza się i przebarwienia znikają bez śladu. Istotne jest, aby laseroterapię wykonać kilka razy w odstępach 4 tygodni. Dzięki temu usuwanie zmian barwnikowych będzie skuteczne. Po zabiegu koniecznie skórę należy zabezpieczać kremami z wysokim filtrem UV.

Jakie są rodzaje zmian barwnikowych?

Przebarwienia skórne mogą występować pod różnymi postaciami, na różnych fragmentach ciała. Wśród nich klasyfikuje się piegi, czyli nieregularne plamki w kolorze ciemnobrązowym. Pod wpływem słońca ciemnieją. Znacznie bardziej problematyczna jest melasma, która pojawia się najczęściej powyżej 30 roku życia. Przebarwienia mają charakter ostrych, nieregularnych kształtów. Najczęściej są skutkiem ubocznym zażywania środków hormonalnych, ale są także przypadłością kobiet w ciąży.

Specyficznym typem przebarwień są przebarwienia starcze, które pojawiają się w skutek nadmiernego gromadzenia melaniny w jednym miejscu. Nie należy jednak utożsamiać tych zmian jedynie z podeszłym wiekiem. Występują także u młodych ludzi, gdy wątroba nie pracuje tak jak trzeba lub w skutek wielu zmian chorobowych.

Na skórze mogą pojawić się także przebarwienia polekowe. Są przede wszystkim efektem przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy tetracykliny. Przebarwienia mogą wystąpić także przy przyjmowaniu psychotropów, leków kardiologicznych czy przeciwmalarycznych.

Na szczęście obecnie usuwanie zmian barwnikowych odbywa się w bardzo skuteczny sposób, dlatego niezależnie od przyczyny problemu pojawiające się na skórze zmiany możesz usunąć wykorzystując zabiegi medycyny estetycznej, a w szczególności laser. Dostępne są także kremy wybielające o działaniu doraźnym, przy niewielkim nagromadzeniu melaniny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *