Sprężarki

Sprężarki do napędzania linii produkcyjnych – kluczowe aspekty

Sprężone powietrze to efektywne paliwo umożliwiające zasilanie wielu procesów produkcyjnych. Jakie branże czerpią z zalet kompresorów? Głównie przemysł meblarski, maszynowy, ciężki, metalowy, motoryzacyjny, ale też rynek przetwórstwa tworzyw sztucznych, czy elektroniczny i farmaceutyczny. Dopasowanie sprężarki do potrzeb produkcyjnych to spore wyzwanie. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę?

Kluczowe aspekty dopasowania sprężarek do zasilania linii produkcyjnych

Rozmieszczenie urządzeń w dobrze zaprojektowanej sprężarkowni to fundamentalne zadanie dla komfortu podawania sprężonego powietrza. Przy rozmieszczaniu sprzętu warto zapoznać się z normami prawnymi dotyczącymi utylizacji kondensatu, który wymaga oczyszczenia przed usunięciem. Jeżeli przedsiębiorstwo zmaga się z problemem ograniczonej przestrzeni wystarczy przenieść się do rozwiązań mobilnych, czyli kontenerowych stacji sprężarkowych wyposażonych w niezbędne zabezpieczenia i oprogramowanie sterujące. Coraz częściej przedsiębiorstwa produkcyjne stawiają na sprężarki energooszczędne, co nie dziwi w czasach krytycznie rosnących cen nośników energii i zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju (ochrony środowiska) narzucanymi częściowo przez instytucje unijne.

Czym wyróżniają się nowoczesne modele sprężarek dedykowane producentom?

W przemyśle dominują sprężarki śrubowe, łopatkowe oraz tłokowe. W kompresorach śrubowych klasy premium pojawiają się systemy umożliwiające precyzyjne dopasowanie sprężonego powietrza do aktualnych potrzeb, co przekłada się na znaczące, długoterminowe oszczędności. Im bardziej zoptymalizowana wiązka powietrza, tym lepiej dla obsługi często mocno elastycznych linii produkcyjnych. W nowszych sprężarkach występuje oprogramowanie informujące operatora o potrzebach serwisowych, o aktualnym stanie oleju i innych właściwościach odbijających się bezpośrednio na żywotności technologii.

Przyda się zabezpieczenie produkcji i dostępu do jakościowego serwisu

W przypadku rozruchu linii produkcyjnej przyda się zabezpieczenie sprężonego powietrza i stworzenie pewnych rezerw na wypadek awarii. Doraźnie można zainteresować się usługami wynajmu. Najlepiej sprawdza się podtrzymanie kontaktu z bezpośrednim producentem urządzenia, ponieważ to szansa na szybkie zamówienie wyspecjalizowanego serwisu razem z oryginalnymi częściami zamiennymi. Dobry przykład w tej materii daje marka BOGE. Sprężarki marki BOGE redukują koszty przedsiębiorstw nawet o 30% w ogólnym zużyciu energii i to wynik potwierdzony analizami.

Sprężone powietrze odgrywa coraz większą rolę w przemyśleć

Dzięki nowoczesnym sprężarkom wykorzystanie sprężonego powietrza staje się po prostu prostsze, mocno zautomatyzowane i długoterminowo komfortowe pod kątem generowania oszczędności energetycznych. W przemyśle zaczynają dominować sprężarki bezolejowe z doskonałymi modułami filtracji, podające bardzo czyste powietrze do tego zawsze pod bieżące potrzeby, bez strat wydajności. Przy okazji warto skonsultować się w sprawie inwestycji z doświadczonymi producentami stale monitorującymi potrzeby klientów biznesowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *