Poradnik budowlany

Poradnik budowlany MURATORA – rzetelne źródło wiadomości dla planujących budowę wymarzonego domu

Budowa domu to droga pełna zagadek i pytań, na które często nie mamy odpowiedzi. Rozwiązanie możemy znaleźć w poradniku budowlanym tworzonym przez ekspertów Muratora: https://projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/ Poradnik stanowi źródło wiedzy, o każdym z etapów budowy domu od kupna działki i wyboru projektu, przez wybór rodzaju ogrzewania aż do wyboru stylu wykończenia elewacji. Poruszane w nim kwestii dotyczą zarówno aspektów prawnych, jak i praktyczno-technicznych.

 

Wybór działki

W poradniku znaleźć możemy wiele artykułów dotyczących wyboru odpowiedniej działki budowlanej. Zawarte w nich informacje pozwolą na podjęcie odpowiedniej decyzji uwzględniającej zarówno stan działki, obowiązujące akty prawne, jak i lokalizację nieruchomości. W trakcie poszukiwań łatwo jest w natłoku informacji pominąć istotny aspekt, który jednak w późniejszym czasie może znacząco wpłynąć na komfort jej użytkowania.

 

Wybierając działkę, należy zwrócić uwagę na zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego a w razie jego braku w decyzji o warunkach zabudowy, zapoznać się z księgą wieczystą danej nieruchomości, przepisami o ochronie przyrody i prawie budowlanym oraz danymi z Ewidencji gruntów i budynków. Z poradnika Murator dowiemy się, na co zwrócić uwagę przeglądając dokumentację.

 

Wybór projektu domu

Po wyborze działki kolejnym aspektem zaprzątającym głowę inwestorom jest wybór odpowiedniego projektu, przeglądając liczne np. projekty domów MURATORA. Musi on spełniać kryteria określone przez przepisy prawa budowlanego oraz co równie ważne zadowalać przyszłych domowników.

W podjęciu decyzji pomóc mogą informacje dotyczące szeregu kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

 

Są to między innymi:

– odległość budynku od granic działki,

– wskaźnik powierzchni zabudowy działki,

– powierzchnia domu,

– liczba kondygnacji budynku (dom parterowy, dom z poddaszem użytkowym, dom piętrowy itp.),

– wybór garażu w bryle budynku lub wolnostojącego.

 

Obecnie decydując się na projekt domu, możemy wybierać nie tylko spośród rozwiązań o różnej powierzchni czy liczbie pięter, ale przede wszystkim, spośród różnych rozwiązań technologicznych. W Poradniku znajdziemy artykuły zwracające uwagę zarówno na możliwość wybudowania budynku taniego w procesie budowy, jak i budynku wykorzystującego nowoczesne technologie, który jest drogi w budowie, ale tani lub prawie bezkosztowy w utrzymaniu.

 

Formalności

Budowa to również nieodzowne zderzenie z formalnościami, artykuły w poradniku przeprowadzają nas przez cały proces budowlany, zarówno w przypadku budowy domów na zgłoszenie, jak i uzyskania pozwolenia na budowę.

Dostępne są ponadto informacje dotyczące podstawowych pojęć, które powinniśmy znać, decydując się na budowę. Dzięki nim łatwiej będzie zrozumieć różnicę między kosztorysem inwestorskim, ślepym kosztorysem oraz kosztorysem ofertowym i powykonawczym. Dodatkowo znajdziemy w nim informacje, dotyczące tego, jak powinien wyglądać projekt techniczny budynku.

 

Nowinki technologiczne

Chociaż, będąc w trakcie budowy, słyszymy mnóstwo złotych rad od osób, które również są w trakcie budowy lub mają ją już dawno za sobą to w wielu aspektach, warto oprzeć się na zdaniu ekspertów.

 

W poradniku Murator Projekty znajdziemy artykuły dotyczące między innymi:

  • domów pasywnych,
  • systemów fotowoltaicznych,
  • paneli solarnych,
  • pomp ciepła.

 

Artykuły nie są artykułami sponsorowanymi przez firmy sprzedające dane rozwiązania. Dzięki temu zachowują całkowitą bezstronność i pozwalają na poznanie zarówno zalet, jak i wad poszczególnych technologii.

 

Zdjęcie: Projekt C333j – Miarodajny – wariant X z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl