olejek CBD

Jak radzić sobie z bezsennością?

Jedną z najczęstszych dolegliwości, na którą skarżą się pacjenci, są zaburzenia snu. Chociaż może wydawać się, iż bezsenność nie jest bardzo poważnym problemem, a jej efektem jest po prostu senność i zmęczenie w ciągu dnia, to  w rzeczywistości jej konsekwencje mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Niekiedy ta patologia może prowadzić do rozwoju chorób układu nerwowego, hormonalnego i sercowo-naczyniowego.

Co to jest bezsenność i jakie są jej rodzaje?

Bezsennością określa się niewystarczający czas  trwania snu lub jego złą jakość wynikającą  z przyczyn patologicznych, psychologicznych lub fizjologicznych. Uważa się, że człowiek powinien spać 7-9 godzin, aby w ciągu dnia z pełnym zaangażowaniem pracować, uprawiać sport i wykonywać swoje codzienne obowiązki. Odstępstwa od tej normy mogą być traktowane jako zaburzenia snu lub wstęp do problemów ze snem.

Bezsenność jest klasyfikowana według:

  • Pochodzenia — może być rezultatem chorób psychosomatycznych, neurologicznych, zaburzeń układu sercowo naczyniowego  lub powstawać z nieokreślonych przyczyn.
  • Czasu  trwania — występuje jedynie  przez kilka nocy lub trwa tygodniami, a nawet miesiącami.
  • Nasilenia objawów — może mieć łagodny przebieg, kiedy np. odpoczynek trwa 7 godzin, ale jakość snu jest niska i następują częste przebudzenia. Może mieć postać umiarkowaną, podczas której możemy cierpieć na krótkie epizody bezsenności i stan ciężki związany z długim okresem braku snu.

Jakie objawy wskazują na występowanie bezsenności?

Główną oznaką obecności bezsenności jest brak etapu snu, który zapewnia organizmowi pełną regenerację. Osoba dotknięta tą dolegliwością  nie może w ogóle zasnąć w nocy lub sen jest niskiej jakości, przez co zasoby energetyczne organizmu szybko się wyczerpują.

Poniższe objawy mogą wskazywać, że jakość Twojego snu jest niska i nie następuje etap śnienia, który przywraca siły i dostarcza niezbędnej ilości energii:

  • Trudno ci zasnąć, długo szukasz wygodnej pozycji do spania.
  • Często budzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć
  • W ciągu dnia odczuwasz odczuwać senność, irytację i niepokój.
  • Budzisz się ponad 30 minut wcześniej niż zamierzałeś
  • Twój sen trwa mniej niż sześć i pół godziny.

Jak leczyć bezsenność?

Jeśli jakość Twojego snu nie jest satysfakcjonująca, to  najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z terapeutą lub wizyta u psychologa. Specjalista przeprowadzi badanie i doradzi najbardziej odpowiedni schemat leczenia, biorąc pod uwagę indywidualne okoliczności.

Czasami bezsenność towarzyszy innym chorobom lub jest konsekwencją przyjmowania leków, dlatego specjalista może zalecić skontaktowanie się z neurologiem lub somnologiem, w zależności od szerszego obrazu zaburzeń snu.

Oczywiście w łagodniejszych przypadkach wystarczy zmienić styl życia i wprowadzić pozytywne nawyki, aby wyeliminować źródło problemu. W tym celu powinniśmy:

  • uważnie przeglądnąć nasz schemat dnia (należy przeznaczyć wystarczającą ilość czasu na sen i odpoczynek w ciągu dnia, w ramach codziennej rutyny warto uwzględnić umiarkowaną aktywność fizyczną)
  • powinniśmy monitorować dietę, należy zapewnić wystarczającą ilość witamin i składników odżywczych w menu
  • ograniczmy sen w ciągu dnia, w początkowym etapie leczenia bezsenności warto wykluczyć nawet krótkie drzemki
  • powrót do prawidłowego cyklu snu można wspomagać ziołami i suplementami, takimi jak: rumianek, melisa, waleriana, melatonina, czy olejek CBD
  • w  pierwszych etapach bezsenności można przyjmować łagodne środki nasenne, które są dostępne bez recepty
  • należy zredukować przyjmowanie wszystkich substancji pobudzających układ nerwowy, powinniśmy ograniczyć spożywanie alkoholu, kofeiny, nikotyny
  • koniecznie należy zapewnić ciszę i ciemność w sypialni
  • przed snem można posłuchać relaksującej, spokojnej muzyki lub audiobooka
  • warto nauczyć się technik relaksacyjnych, takich jak np. metoda Jacobsona

Poważne problemy ze snem wymagają pomocy specjalisty. W zależności od przyczyn dolegliwości lekarz może przepisać środki przeciwbólowe, leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne i środki uspokajające. Niekiedy dobrym rozwiązaniem może okazać się psychoterapia, terapia manualna lub fizjoterapia.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *