basen

Zadbaj o czystość w swoim basenie – odkurzacze basenowe

Basen to zakątek ogrodu, w którym każdy z chęcią spędziłby trochę czasu. W ciągu ostatnich lat ogrodowe baseny potaniały na tyle, że stać na nie coraz większą grupę osób. Warto jednak pamiętać, że aby basen mógł służyć jak najdłużej, koniecznie trzeba odpowiednio o niego dbać. Jedną z nieodzownych rzeczy jest czyszczenie basenu, które należy przeprowadzić przynajmniej dwa razy do roku. Jak się do tego zabrać i co warto wiedzieć na ten temat?

W jaki sposób powinno się czyścić basen?

Baseny mogą być skonstruowane w różny sposób. Największe wrażenie robią konstrukcje wbudowane w ziemię. W ostatnim czasie pojawiły się jednak inne, znaczenie tańsze, a dzięki temu o wiele bardziej popularne rozwiązania. Bardzo dobrze swoją funkcję spełnia na przykład basen stelażowy. Może być on składany albo całoroczny. W tym drugim przypadku uzupełnieniem basenu jest często specjalna pokrywa, która zabezpiecza jego wnętrze w czasie zimy.

Technika czyszczenia każdego rodzaju basenu jest trochę inna, jednak w każdym przypadku konserwację należy przeprowadzać regularnie. Ma to przede wszystkim związek z tym, że do basenu zawsze dostają się zanieczyszczenia, które w pewnym momencie trzeba po prostu usunąć. Na ścianach i dnie powstaje też osad, który – jeżeli nie usunie się go na czas – może znaczenie pogorszyć wygląd basenu.

Czyszczenie basenu przy pomocy odkurzacza

Do basenu stale wpadają różnego rodzaju zanieczyszczenia. Mogą to być na przykład nawiewane przez wiatr liście i inne, drobne fragmenty roślin. Najbardziej tradycyjną metodą czyszczenia basenu jest użycie specjalnej siatki. Jest to metoda bardzo skuteczna, ma jednak jeden zasadniczy minus. Czyszczenie basenu w ten sposób jest bardzo pracochłonne i wymaga sporej ilości czasu.

Dlatego też w dzisiejszych czasach większość właścicieli basenów decyduje się na odkurzacz. Jak działa takie urządzenie? Odkurzacz do basenów zasysa wodę wraz z zanieczyszczeniami, które następnie są oddzielane i trafiają do osobnego pojemnika. Na rynku w sklepie z odkurzaczami do basenu dostępne są odkurzacze ręczne, które wymagają obsługi człowieka. O wiele wygodniejsze są odkurzacze automatyczne, które całą pracę wykonają same.

Wymiana wody w basenie – o czym warto pamiętać?

Wielu ekspertów sugeruje, żeby nie wymieniać wody w basenie przed zimą. Dzięki temu może ona zostać użyta do podlania roślin na wiosnę. Niezależnie od tego, po opróżnieniu jest najlepszy moment na to, żeby sprawdzić stan techniczny wszystkich urządzeń. W przypadku basenów stelażowych warto też sprawdzić, czy nie pojawiły się żadne uszkodzenia powłoki.

Czyszczenie dna i ścian basenu – jak się za to zabrać?

W pustym basenie należy dokładnie wyczyścić dno i ściany. W czasie użytkowania basenu powstaje na nich warstwa osadu z drobnych zanieczyszczeń. W dobrze utrzymanych basenach warstwa osadu może być niezauważalna, jednak trzeba pamiętać, że dno i ściany powinny być dokładnie wyczyszczone zawsze. Do czyszczenia najlepiej jest użyć miękkich szczotek i wody z dodatkiem detergentu. W handlu znaleźć można również specjalne preparaty do czyszczenia basenów.