e- PIT-y – oto sytuacje, kiedy mogą okazać się ogromnym ułatwieniem

Elektroniczne rozliczanie podatku dochodowego powoli staje się dominującą formą wykonywania tego obowiązku. Istnieją sytuacje, w których e-PIT-y są bardzo pomocne i pozwalają oszczędzić mnóstwo czasu.

Duża liczba pracowników w firmie

W przypadku firm zatrudniających więcej niż stu pracowników rozliczanie podatku dochodowego na papierze jest procesem żmudnym i czasochłonnym – dane z papierowego formularza i tak muszą zostać wprowadzone do komputera. Do tego zadania wyznacza się zazwyczaj pracownika lub kilku. To nie tylko strata czasu, ale również znacznie większe ryzyko – nawet najbardziej doświadczona księgowa może pomylić się podczas wprowadzania danych, co w przyszłości generuje konieczność wysyłania korekt, a w przypadku przekroczenia terminów Urzędu Skarbowego może również oznaczać kary finansowe. W e-PIT-ach dane są przetwarzane automatycznie i trwa to zaledwie kilka sekund, a ewentualne korekty można wysyłać drogą elektroniczną, bez żmudnych procedur anulowania papierowych dokumentów.

Konieczność szybkiego rozliczenia

Wielu firmom zależy na tym, aby rozliczenie podatku dochodowego nastąpiło jak najszybciej. Zdarza się np. że firma znajduje się w przededniu restrukturyzacji, rebrandingu lub ogłoszenia upadłości – kadrze zarządzającej wszystkich szczebli zależy wówczas na utrzymaniu całkowitego porządku w kwestiach finansowych. Wszelkie niezałatwione sprawy powodować problemy, zarówno wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz – jeśli ograny kontrolne dostrzegą jakąkolwiek nieprawidłowość, wówczas ryzyko częstszego pojawiania się w firmie kontroli zdecydowanie wzrośnie. Nawet jeśli jesteśmy pewni, że kontrole niczego nie wykażą, sama konieczność udostępnienia im mienia i dokumentacji będzie może okazać się kłopotliwa.

Ograniczona ilość personelu w księgowości

Nie wszystkie firmy posiadają własnych księgowych. Zdecydowana większość, zwłaszcza te z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, korzysta z zewnętrznych biur, które prowadzą ewidencję na zlecenie. W takim przypadku księgowa, która obsługuje nasze przedsiębiorstwo, jest w stanie poświęcić mu zaledwie kilka do kilkunastu godzin w tygodniu i aby wszystko zostało zrobione dokładnie i zgodnie z przepisami, czas ten trzeba maksymalnie efektywnie wykorzystać. Dzięki e-PIT-om wiele czynności wykonywanych przez księgowych da się załatwić za pomocą jednego kliknięcia. To ogromne ułatwienie, które pozwala jednej osobie skutecznie rozliczyć praktycznie nieograniczoną ilość PIT-ów. Z punktu widzenia szefa firmy istotna jest również kwestia finansowa – zakup systemu e-PIT i innych narzędzi informatycznych usprawniających pracę księgowej jest o wiele tańszy niż stworzenie nowego etatu.

Jak wyraźnie widzimy, korzystanie z e-PIT-ów po prostu się opłaca. Jeśli więc nie ma ich jeszcze w firmie, warto zastanowić się, czy nie nadszedł czas na inwestycję.

Zapisz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *