Jakie są przyczyny suchego kaszlu?

Suchy kaszel uznawany jest często za najbardziej męczący. Ma napadowy charakter, towarzyszy mu nieprzyjemne drapanie w gardle, również może atakować w nocy. Jakie są przyczyny suchego kaszlu i jak można sobie z nim radzić?

Zwykle kaszel kojarzymy z infekcjami wirusowymi górnego układu oddechowego, czyli z przeziębieniami i grypami, ale również występuje on przy innych schorzeniach. Czasami też pojawia się bez objawów chorobowych czy przy przebywaniu w zanieczyszczonym środowisku, na przykład zimą, gdy pojawia się smog.

Jak rozpoznać kaszel suchy?

Suchy kaszel, który nazywany jest także kaszlem nieproduktywnym, można rozpoznać głównie po braku wykrztuszanej wydzieliny. Odczuwamy głównie drapanie w gardle, które dodatkowo nasila odruch kaszlu. Pojawia się on też częściej przy przebywaniu w przestrzeniach ciepłych i suchych, dlatego warto zadbać o dobre nawilżenie powietrza, które pozwoli na zredukowanie objawów.

Najczęstsze przyczyny suchego kaszlu:

  • infekcje dróg oddechowych – grypa, przeziębienie
  • zapalenie krtani lub tchawicy
  • alergie wziewne – przy kontakcie z alergenem
  • astma oskrzelowa
  • przewlekła obturacyjna chorobą płuc (POChP)
  • przebywanie w zanieczyszczonym środowisku
  • palenie papierosów

Warto też wskazać, że suchy kaszel może pojawiać się wskutek przyjmowania niektórych leków, na przykład zawierających inhibitory konwertazy, które stosowane są przy leczeniu niewydolności serca i nadciśnienia tętniczego. Kaszel pojawia się też jako symptom choroby nowotworowej płuc i oskrzeli.

Jak leczyć kaszel suchy?

Na kaszel suchy stosowane są syropy o działaniu przeciwkaszlowym, które hamują napady kaszlu, dlatego poprawiają komfort chorego. Większość syropów osiąga taki efekt dzięki zastosowaniu składników oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy. Są jednak i syropy, które działają na miejscu jak Levopront (Levopront.pl), którego substancją czynną jest lewodropropizyna. Ma działanie przeciwhistaminowe i znosi skurcz oskrzeli. Więcej informacji o leku znaleźć można na stronie Levopront.pl.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *