echolalia

Czym są echolalia?

Echolalia to zaburzenie, które przejawia się uporczywym powtarzaniem zasłyszanych słów czy zwrotów. U dorosłych osób stanowi ona dość dużą barierę, która może skutecznie zaburzać komunikację. Jednak w pewnym stadium życia dziecka zjawisko to może być naturalnym i niegroźnym etapem rozwoju. Sprawdź, co zrobić, gdy u dziecka występuje echolalia i kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?

Kiedy echolalia wskazuje na zaburzenie mowy?

Na pewnym etapie życia dziecka częste powtarzanie słów i zwrotów może być zjawiskiem naturalnym. Najczęściej dotyczy dzieci, które dopiero uczą posługiwać się językiem i zaczynają naukę mówienia. Wówczas takie maluchy powtarzają zasłyszane słowa przez krótkotrwały czas. Robią to z reguły do momentu aż zrozumieją ich znaczenie.

W takiej sytuacji można mówić o echolalii rozwojowej, która związana jest z nauką mowy. Tego typu sytuacje są naturalne i nie powinny budzić niepokoju. Na tym etapie można samodzielnie wspierać rozwój mowy dziecka, korzystając z pomocy logopedycznych, np. dostępnych w sklepie Komlogo.

Problem zaczyna się wówczas, gdy echolalia rozwojowa nie mija, a dziecko cały czas uporczywie powtarza zasłyszane zwroty. Zwykle nie mają one żadnego związku z aktualną sytuacją ani nie komunikują żadnych konkretnych intencji.

Jakie są rodzaje echolalii?

Jeśli echolalia utrzymuje się zbyt długo i występuje u dzieci powyżej 3 roku życia, może wskazywać na zaburzenia, które wymagają specjalistycznej interwencji. Wczesne rozpoznanie zaburzeń daje dużo większe szanse na pozytywne rezultaty terapii.

Echolalię dzieli się na natychmiastową i odroczoną. Pierwsza z nich to powtarzanie słów, które następuje bezpośrednio po ich usłyszeniu. Np. w sytuacji, gdy zadajemy dziecku pytanie, a dziecko zamiast odpowiedzi powtarza je.

Echolalia odroczona to zjawisko, które polega na powtarzaniu frazy z pewnym, nawet znacznym opóźnieniem. Mogą to być zwroty lub dialogi, które zasłyszane były kilka dni, a nawet kilka tygodni wcześniej. Mogą to być pojedyncze słowa, jak również rozległe dialogi, np. z filmów lub reklam.

Czy echolalię można leczyć?

Jeśli rozpoznamy u dziecka echolalię należy jak najszybciej zgłosić się z nim do specjalisty, tego typu zaburzenia nie powinny być lekceważone. W niektórych przypadkach echolalia może wskazywać na inne poważne zaburzenia, takie jak np. autyzm czy zespół Tourette’a. Leczenie odbywa się poprzez wdrożenie odpowiednich ćwiczeń logopedycznych oraz postępowania terapeutycznego.

Leczenie echolalii to długotrwały proces, który wymaga bezustannej pracy oraz dużych pokładów cierpliwości, zarówno od rodziców jak i dziecka. W przypadku, kiedy dziecko trafi do specjalisty na bardzo wczesnym etapie istnieją duże szanse na to, że terapia pozwoli mu opanować umiejętności swobodnego komunikowania się. O tym jak przebiegać będzie leczenie, decyduje oczywiście specjalista, który dobiera terapię do rodzaju leczonego zaburzenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *