Zalety i wady recyklingu

Zalety i wady recyklingu materiałowego tworzyw sztucznych

Recykling materiałów tworzyw sztucznych to proces, który polega na pozyskaniu surowca nadającego się do ponownego użycia. Jest to niejako odpowiedź na rosnące ceny produkcji nowych materiałów i kurczące się zasoby naturalne. Recykling pozwala ograniczyć ilość odpadów a tym samym ilość niebezpiecznych związków, które przedostają się do naszych organizmów wraz z pożywieniem.

Zalety recyklingu materiałowego tworzyw sztucznych

Niewątpliwą zaletą recyklingu tworzyw sztucznych jest ograniczenie ilości składowanych na wysypiskach śmieci odpadów. Tym bardziej że plastiki mogą rozkładać się nawet przez kilka tysięcy lat. Zamiast nieefektywnie składować takie odpady, coraz częściej z tworzyw sztucznych wytwarza się energię lub przetwarza się je w różne związki chemiczne potrzebne podczas rozmaitych procesów technologicznych.

Wynikiem mechanicznego recyklingu tworzyw sztucznych jest surowiec w postaci regranulatu. Odpowiednio posegregowane odpady z plastiku najpierw się myje, a następnie rozdrabnia mechanicznie. Dzięki tej technologii możliwy jest efektywniejszy recykling – przedsiębiorstwa produkcyjne otrzymują gotowy surowiec bez konieczności jego wcześniejszej obróbki. A zatem za sprawą regranulacji możliwe jest ponowne użycie większej ilości odpadów przy zachowaniu optymalnych kosztów produkcji. Regranulat wytwarzany jest przez przedsiębiorstwo Mag-Bar.

Korzyścią płynącą z recyklingu materiałowego tworzyw sztucznych jest rosnąca świadomość przedsiębiorstw o sposobach ponownego wykorzystania surowców. Przykładowo, wiele firm produkujących opakowania zrezygnowało z tworzyw wieloskładnikowych, które są trudne lub nawet niemożliwe do recyklingu. Zamiast tego stosuje się jednoskładnikowe tworzywa, które mogą zostać ponownie zużyte.

Czy recykling tworzyw sztucznych ma jakieś wady?

Ciężko recyklingowi tworzyw sztucznych przypisać jakieś wady. Niemniej jednak szacuje się, że z ogólnej ilości odpadów z tworzyw sztucznych produkowanych w Europie tylko niewielka ich część jest poddawana recyklingowi. Reszta tworzyw trafia na wysypiska i do spalarni. Ma to poniekąd związek z popytem na określone grupy surowców – przetwarza się te odpady, które są pożądane przez zakłady produkcyjne. Odpowiednie przygotowanie tworzywa sztucznego do dalszej obróbki jest tu jednak kluczowe.

Pomimo pewnych problemów związanych z przetwórstwem tworzyw sztucznych, warto pamiętać, że jest to jedna z najskuteczniejszych i najefektywniejszych form gospodarowania odpadami i ochrony środowiska naturalnego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *