ceramika z Bolesławca

Wybór naczyń do domu: ceramika z Bolesławca czy „zwykła” porcelana?

Wraz ze wzrostem poziomu życia w Polsce, zwiększonym zainteresowaniem cieszy się zastawa stołowa wysokiej jakości. Klienci chcący nabyc zestawy obiadowe czy też pojedyncze naczynia „z górnej półki” nierzadko stoją przed niełatwym wyborem: na jaki materiał się zdecydować? I czym różni się porcelana od naczyń ceramicznych z Bolesławca?

Historia ceramiki

Historycznie pierwszym materiałem do wytwarzania naczyń była ceramika. To właśnie z ceramiki – stosunkowo łatwej do wytworzenia – pochodzą pierwsze naczynia które archeolodzy odnajdują. Prymitywną ceramikę zaczęto wytwarzać ponad 15 tysięcy lat temu na terenie Azji. Oczywiście nie była to ceramika na poziomie obecnych wytworów, a proste naczynia wypalane z gliny dostępnej na miejscu. W tym rejonie rozpoczęła się też – znacznie później – historia porcelany.
Pierwsze naczynia porcelanowe (sama porcelana należy do grupy naczyń ceramicznych) zaczęto wytwarzać w Chinach w VII w n.e. Na terenie Europy produkcja naczyń porcelanowych rozpoczęła się znacznie później, bo dopiero na początku XVIII wieku.

Właściwości użytkowe

Zarówno współczesna ceramika jak i porcelana wyróżniają się całkowitym brakiem reakcji z pożywieniem. Gładka struktura zapobiega wnikaniu bakterii i grzybów oraz ułatwia utrzymanie czystości.

Cechami wspólnymi tych materiałów są:

  • naturalne pochodzenie – zarówno wyroby ceramiczne i porcelanowe produkowane są z naturalnych, występujących w przyrodzie składników, a swoje właściwości zawdzięczają obróbce w odpowiednio wysokiej temperaturze.
  • bezpieczeństwo użytkowania – zarówno wyroby ceramiczne jak i porcelana obecnie produkowana nie zawierają metali ciężkich i substancji szkodliwych dla człowieka.
  • łatwość utrzymania w czystości – tak wyroby porcelanowe jak i ceramiczne można myć z wykorzystaniem obecnie dostępnych środków chemicznych. Większość wytwarzanej ceramiki (w tym uznana w Polsce ceramika z Bolesławca) może być bez problemu myta w zmywarce. W przypadku porcelany taka możliwość jest ściśle uzależniona od wykorzystanego sposobu zdobienia.

To co wyróżnia „in plus” ceramikę na tle porcelany to nieco wyższa odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Gdzie kupić zastawę ceramiczną lub porcelanową?

Zdecydowanie najłatwiej tanią, niskojakościową porcelanę. Bez problemu znajdziemy tego typu naczynia w każdym hipermarkecie czy sklepie z wyposażeniem wnętrz. Wyraźnie trudniej znaleźć naczynia z wysokiej jakości porcelany: tutaj musimy szukać salonów firmowych wybranych producentów, lub dystrybutorów chińskiej i japońskiej porcelany.
Najtrudniej w chwili obecnej znaleźć wytwory ceramiki z Bolesławca. Te rozchwytywane naczynia produkowane są małoseryjnie, a spora część wytworów trafia na eksport. Spośród sklepów z ceramiką z Bolesławca swoim bogatym asortymentem wyróżnia się Gryfny Fajans – marka należąca do długoletniego dystrybutora produktów ceramicznych, firmy Centrum Klinkieru z Katowic. W tym przypadku mamy do czynienia ze sklepem łączącym cechy sklepu stacjonarnego i internetowego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *