myjnia tunelowa

Rodzaje myjni automatycznych – czy znasz różnice?

Określenie myjnie automatyczne łączy w sobie dwie różniące się zasadą działania technologie. Chodź, wizyta w każdej z nich daje nam możliwość odebrania lśniącego auta już w zaledwie kilka minut, to konstrukcyjnie są to zupełnie inne rozwiązania. Jakie to myjnie i czy potrafisz je rozróżnić?

Rodzaje myjni automatycznych

Nazwa myjnie automatyczne łączy w sobie dwa typu maszyn do — jak sama nazwa wskazuje — zautomatyzowanego prowadzenia prac pielęgnacyjnych na naszych pojazdach. Pierwsze z nich potocznie nazywane są „portalami”, drugie natomiast „tunelami”. Czym różnią się myjnie portalowe i myjnie tunelowe? Które najczęściej spotykane są w Polsce? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu – zaczynamy!

Myjnie Portalowe

Myjnie portalowe, zwane „myjniami bramowymi” lub również „portalami” to kompaktowe i ultra wydaje maszyny do pielęgnacji karoserii i podwozia pojazdów. Cechuje je stosunkowo niewielki rozmiar oraz znakomita wydajność. Jak działa myjnia portalowa?

Pojazd podczas mycia w myjni portalowej pozostaje nieruchomy, a bramowa konstrukcja myjni porusza się wzdłuż jego bryły w tę i z powrotem, sprawnie i szybko wykonując wszelkie, wybrane w programie mycia zabiegi.

Na ruchomej bramie myjni zainstalowane są wszystkie niezbędne podzespoły, odpowiedzialne za mycie, suszenie i konserwację. Dodatkowe instalacje na posadzce umożliwiają również mycie podwozia, co stanowi ogromne udogodnienie – zwłaszcza zimową porą. Na rynku myjni portalowych występują również konstrukcje składające się z dwóch bram, które zapewniają jeszcze szybsze i wydajniejsze przeprowadzenie prac.

W wariancie portalowym myjni pojazdy wprowadzane są pojedynczo, a kierowca ze względów bezpieczeństwa musi opuścić swoje cztery kółka na czas mycia, mając dzięki temu wolną chwilę tylko dla siebie. Mycie na myjni portalowej w zależności od jej modelu odbywa się najczęściej w mniej niż dziesięć minut. Po tym czasie pojazd jest gotowy do dalszej drogi i jeśli wybraliśmy rozbudowany program pielęgnacyjny – dodatkowo zakonserwowany woskiem nakładanym na gorąco. Portale są najczęściej występującymi myjniami automatycznymi w Polsce. Można je spotkać na wielu stacjach benzynowych oraz w pobliżu większych dyskontów. Kolejka do tego typu myjni, nawet jeśli występuje, to szybko maleje, a wiąże się to z bardzo szybkim myciem poszczególnych pojazdów.

Brzmi imponująco? Czas poznać prawdziwe centrum spa dla samochodów, przedstawiamy niekwestionowaną faworytkę rynku myjni — myjnię tunelową.

Myjnie Tunelowe

Myjnie tunelowe to najbardziej rozbudowane i najwydajniejsze myjnie samochodowe. Oferują najwyższą przepustowość przy najkrótszym czasie mycia, a to znaczy, że nasz samochód może być czysty i lśniący w zaledwie kilka minut! Jak wygląda myjnia tunelowa i jak przebiega tam proces mycia samochodu?

Myjnie tunelowe to konstrukcje wymagające znacznej przestrzeni. W tym wariancie pojazd wraz z kierowcą wewnątrz porusza się po specjalnej szynie prowadzącej wzdłuż poszczególnych modułów odpowiedzialnych za płukanie, mycie, konserwacje i suszenie. Wspomniane moduły, instalowane jeden, za drugim dają wrażenie przebywania w tunelu, stąd też nazwa tego rodzaju myjni. W tunelu, w zależności od wybranego programu podobnie jak w myjni portalowej, mamy również możliwość umycia podwozia oraz nałożenia wosku na gorącą. W tym wariancie odbywa się to jednak jeszcze szybciej.

Do myjni tunelowej może wjechać naraz kilka pojazdów, ponieważ zwalniając moduł odpowiedzialny za dany etap mycia, jest on od razu gotowy na podjęcie dalszej pracy, na innym pojeździe. To prawdziwy park technologiczny, w którym nic nie dzieje się przez przypadek.

Niestety myjnie tunelowe w Polsce to wciąż rzadko występujące obiekty i znaleźć je możemy głównie w dużych miastach. Jeśli jednak na swojej drodze napotkasz tego typu myjnie, to bez wątpienia warto z niej skorzystać, choćby dla samej atrakcji, która jak się okazuje, jest wyjątkowo doceniana przez dzieci.

myjnia tunelowa

Portale i tunele – wspólne możliwości

Wspólna kategoria myjni portalowych i tunelowych zobowiązuje je do posiadania wspólnych możliwości. Są to m.in.:

  • automatyczne mycie bez wysiłku,
  • szybkie mycie,
  • mycie podwozia (w zależności od modelu myjni),
  • nakładanie wosku na gorąco,
  • suszenie samochodu,

Portale i tunele – to je różni

Portale i tunele różnią się przede wszystkim rozmiarem, wynika to z rodzaju konstrukcji i sposobu działania. Kluczowe różnice to m.in.:

w myjni portalowej:

  • pojazd stoi nieruchomo, to brama myjni jest w ruchu,
  • kierowca musi opuścić samochód na czas mycia,
  • samochody wjeżdżają pojedynczo na jeden cykl mycia,

w myjni tunelowej:

  • pojazd porusza się wzdłuż tunelu myjni,
  • kierowca pozostaje w samochodzie na czas mycia,
  • możliwość mycia kilku samochodów naraz,

Czas na czysty samochód bez wysiłku!

Bez względu na wariant występującej myjni automatycznej w twojej okolicy, zdecydowanie warto z niej skorzystać! Mycie samochodu na myjni automatycznej, czy to portalowej, czy tunelowej to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na zadbanie o czystość samochodu. Dodatkowe możliwości w postaci mycia podwozia, nakładania wosku na gorąco i suszenia, to opcje, które w tak krótkim czasie, są nie do osiągnięcia nigdzie indziej. Znasz już rodzaje myjni automatycznych – czas na czysty samochód bez wysiłku!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *