Terapia DDD

Terapia DDD i DDA – co należy o nich wiedzieć?

Nie brakuje dysfunkcyjnych rodzin, w których głównym problemem jest nadmierna ilość alkoholu. Dzieci wywodzące się z tych rodzin mają ogromny problem, który może ciągnąć się przez wiele lat, również w dorosłym życiu. To właśnie dla takich osób polecana jest terapia DDD i DDA.

DDA i DDD – Dorosłe Dzieci Alkoholików i Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych

DDD i DDA to dwa pojęcia z jakimi często ma się w obecnych czasach do czynienia. Coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę z tego, z jak ogromnym problemem ma się do czynienia, rzutującym na przyszłość tychże osób.

DDA to Dorosłe Dzieci Alkoholików, które wychowywały się w takich rodzinach, gdzie przynajmniej jedna osoba dorosła miałą problem z alkoholem. Często także miało się również do czynienia z przemocą fizyczną i psychiczną.

DDD, czyli Dorosłe Dzieci Z Rodzin Dysfunkcyjnych, na co dzień miały problem nie tylko z alkoholem (ich rodzice), ale także z wieloma innymi problemami. Nie tylko mowa tutaj tylko o przemocy psychicznej i fizycznej.

Terapia dla DDD i DDA

Centrum Terapii Rodzina Od Nowa jest miejscem, gdzie DDD i DDA mogą zgłosić się po pomoc. W takich miejscach jak to organizowana jest odpowiednia terapia, która może okazać się wsparciem dla osób, jakie nawet nie do końca mogą zdawać sobie sprawę z tego, że mają problem. Z tym, że zaliczają się do grona DDD lub DDA.

Jakie mogą być objawy sugerujące, że taka pomoc jest konieczna? Mowa tutaj m.in. o:

  • mają niskie poczucie własnej wartości,
  • mają problem z wewnętrzną akceptacją,
  • wykazuje pierwsze objawy depresji,
  • na co dzień zmagają się z takimi problemami jak lęk, izolacja, wina, wstyd,
  • negatywne samopoczucie towarzyszące na każdym kroku,
  • brak koncentracji.

Przede wszystkim są one jednak świadome tego, w jakich warunkach przyszło im dorastać. Tego przykrego etapu nie da się wymazać ze swojej historii życia. Można jednak sobie z nim poradzić, udając się na właściwą terapię, która jest w stanie przynieść ulgę i rozwiązanie dla wielu problemów.

Co daje terapia dla DDA i DDD?

Terapia to spotkania grupowe, gdzie często ma się do czynienia z wymianą doświadczeń. Otwarcie się na inne, nieznajome osoby to tak naprawdę pierwszy krok do walki o siebie. Wśród innych zalet, jakie jest w stanie przynieść terapia, można wymienić: poprawę samopoczucia, odkrycie sensu życia, dostrzeżenie tego, jak wielki potencjał drzemie w każdej osobie. Wpłynie to także na poprawie kontaktów społecznych – w szczególności, jeżeli chodzi o rodzinę. Dzięki temu będzie można również cieszyć się sukcesami w życiu zawodowym.