mop sznurkowy

Rodzaje mopów

Czy wyobrażasz sobie mycie podłóg przy użyciu tradycyjnej ścierki, na kolanach? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu był to jedyny znany sposób pielęgnacji posadzek i parkietów, a cotygodniowe porządki w domu wiązały się z bardzo dużym wysiłkiem. Szorowanie podłóg na kolanach było wielkim obciążeniem dla stawów i mięśni. Na szczęście dziś każdy może pozwolić sobie na zakup praktycznego mopa.

Duża dostępność profesjonalnych środków czyszczących i sprzętu do sprzątania znacznie ułatwia utrzymanie porządku w domu, a także w większych obiektach komercyjnych, jak np. biura i sklepy. Nawet bardzo rozległe posadzki możemy umyć szybko i bez zbędnego wysiłku, dzięki skutecznym płynom do podłóg oraz solidnym mopom. Przyjrzyjmy się dostępnym rodzajom tych urządzeń.

Mopy sznurkowe i paskowe

Klasyczny mop sznurkowy można kupić już za kilka złotych, w związku z czym jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, zwłaszcza w zastosowaniach domowych. Końcówka takiego mopa ma postać pęczka bawełnianych sznurków na plastikowej głowicy, którą z łatwością mocuje się na wkręcany gwint do kija.

Nowszą odmianą tego narzędzia jest mop paskowy, w którym bawełniane sznureczki zastępują paski. Takie mopy są trwalsze, lepiej zbierają brud, a zużywając się, nie pozostawiają na podłodze nitek, co bywa problemem w przypadku mopów sznurkowych.

Wygodne w użytkowaniu mopy sznurkowe i paskowe mają jednak swoje wady. Ponieważ połączone są trwale z twardym elementem przykręcanym do kija, raczej nie należy prać ich w pralce. Utrzymanie higieny mopa jest więc utrudnione. Kolejnym problemem jest stosunkowo mała trwałość – mopy tego typu szybko zużywają się, co wymusza konieczność kolejnego zakupu.

Mopy płaskie

Zdecydowanie solidniejszym rozwiązaniem jest mop płaski, w postaci materiałowej nakładki na plastikową stopę narzędzia. Zdejmowaną nakładkę mocuje się za pomocą nap, rzepów lub specjalnych kieszeni, co bardzo ułatwia jej pielęgnację – zabrudzoną nakładkę możemy zdjąć i bezpiecznie uprać w pralce.

„Samo sprzątanie też jest wyjątkowo proste i przyjemne. Stopa, do której mocowana jest nakładka mopa kieszeniowego, składa się za pomocą przycisku, uruchamianego przez nadepnięcie, co pozwala na łatwe zsunięcie się części materiałowej – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy hurtowniachemiczna.com.”

W przypadku mopów Vileda, do namoczenia i wyciśnięcia nakładki nie musimy w ogóle używać rąk. Ponieważ podtrzymują ją dodatkowe zaczepy, mop możemy wypłukać i odcisnąć z niego wodę bez kontaktu z brudną wodą. Do tego potrzebne będzie oczywiście również wiaderko ze specjalną wyciskaczką.

Co ciekawe, płaskie mopy rzepowe wykorzystuje się nie tylko do mycia, ale też do zamiatania podłóg. To rozwiązanie jest przydatne szczególnie w zastosowaniach przemysłowych. Płaski mop o bardzo dużej powierzchni pozwala bardzo szybko usunąć większe, suche zabrudzenia z rozległych posadzek przed myciem podłóg na mokro.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *