Nagrobki z granitu

Religijne nazewnictwo kwiatów, czyli co sadzić na cmentarzu

Rośliny a chrześcijaństwo Rośliny związane są z tematyką religijną od dawien dawna. Już na średniowiecznych ikonach widnieją rozmaite zioła, czy kwiaty, które nierzadko są atrybutami świętych postaci. Dawniej wierzono, że rośliny chronią przed złymi mocami. Ich zdrowotne właściwości znane są jednak do dzisiaj. Lilie św. Józefa, pantofelki panienki Marii, czy męczennica to tylko jedne z nielicznych nazw pospolitych tojadów czy lilii. Skąd wzięły się ich nazwy? Czy warto je sadzić na cmentarzach w pobliżu nagrobków? Poszukaj odpowiedzi w artykule.

Nagrobki z granitu a Pantofelki Matki Boskiej

Pantofelki Matki Boskiej to nic innego jak śmiertelnie trujący tojad mocny. Znajdziemy go w wielu ogrodach. Legenda głosi, że z pięknych ciemnoniebieskich płatków tej rośliny powstały pantofelki dla Matki Boskiej, uciekającej wraz z rodziną do Egiptu. Skąd taka piękna nazwa trującej przecież rośliny? Otóż tojad ma niebieskie kwiatostany, a jak wiadomo niebieski kolor nierozłącznie związany jest z Maryją Panną.

Tojad to długowieczna bylina, bardzo odporna na działanie niepogody. Można ją sadzić z tyłu pomnika, gdyż roślina jest dość wysoka. Nagrobki z granitu będą się ciekawie komponować w otoczeniu Pantofelków Matki Boskiej.

Kwiat Męki Pańskiej, czyli passiflora

Męczennica, zwana również passiflorą lub Kwiatem Męki Pańskiej, to zazwyczaj wieczniezielone, egzotyczne pnącze. Nazwa tej rośliny jest ściśle związana z religią katolicką i wywodzi się z łaciny, gdzie słowo passio oznacza cierpienie, a flos to po prostu kwiat. Trójdzielny słupek symbolizuje gwoździe, którymi przybito Chrystusa do krzyża, postrzępiony przykoronek oznacza koronę cierniową, a pięć pylników jest symbolem ran. Nie bez znaczenia jest również kolor passiflory – niebieski oznacza niebo.

Męczennica skutecznie jest uprawiana także w Polsce. Lubi stanowiska słoneczne i nie toleruje chłodów. Zimą należy ją schować w piwnicy lub altanie, dlatego jeśli zdecydujemy się na posadzenie passiflory na cmentarzu, musimy pamiętać, aby ją uchronić przed spadkami temperatury.

Lilie św. Józefa symbolem niewinności

Lilie są symbolem niewinności, czystości, ale też odrodzenia i chwały. Są one nieodłącznym atrybutem świętego Józefa, małżonka Maryi, który w ikonografii przedstawiany jest właśnie z lilią w ręku. Bardzo często ten kwiat zwany jest także lilią św. Antoniego, który również pojawia się na wielu obrazach z lilium candidum.

Lilia św. Józefa to jedna z najszlachetniejszych odmian lilii. Jest bardzo popularna w polskich ogrodach ze względu na przepiękne, śnieżnobiałe kwiatostany, które latem licznie obsypują roślinę. Lilia jest rośliną mało wymagającą i można ją z powodzeniem uprawiać przez wiele lat na jednym stanowisku. Doskonale prezentuje się w otoczeniu granitowych nagrobków, szczególnie tych w ciemnym kolorze.

Gwiazda Betlejemska nie tylko do uprawy w domu

Gwiazda Betlejemska, zwana także poinsencją, to popularna “bożonarodzeniowa” roślina z rodziny wilczomleczowatych. Kupujemy ją przeważnie w donicach ze względu na jej krwistoczerwone kwiaty, które przypominają ramiona gwiazd (stąd też wzięła się nazwa gwiazdy betlejemskiej). Wiele osób wyrzuca po świętach te kwiaty, lecz mało kto wie, że można ją sadzić także w ogrodzie. Uprawa tej rośliny na wolnym powietrzu jest dość trudna, więc należy się poważnie zastanowić, zanim zakupimy poinsencję z myślą o posadzeniu jej na cmentarzu. Poinsencja nie toleruje zimna i zbyt dużej ilości światła. Trzeba pamiętać, że to roślina trująca..

Grób kwitnący całe lato

Wielu świętych jest przedstawionych na obrazach wraz z roślinami, które praktycznie zawsze coś symbolizują. Kwiaty te mogą być doskonałą ozdobą nagrobka, ponieważ nie tylko są piękne, ale i nawiązują do tradycji chrześcijańskiej. Warto pomyśleć, aby grób bliskiej nam osoby wyglądał ładnie nie tylko z okazji Święta Zmarłych, ale przez cały rok.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *