Czy nadruki na ubraniach są trwałe?

Dzięki nadrukom możemy nadać zwykłemu ubraniu niesamowity wygląd. Producenci stosują obecnie różne rodzaje technik nadruków na tkaninach, które różnią się pomiędzy swoim efektem oraz trwałością.

Rodzaje nadruków na ubraniach

Jedną z najbardziej popularnych technik druku na odzieży jest solwent. Pozwala na uzyskanie wysokiej trwałości nadruku – charakterystyczne jest to, że miejsce nadruku „nie oddycha”. Nadruk wykonuje się na tkaninie, a potem nagrzewa. Musimy uważać przy prasowaniu, aby nie stopić nadruku. Stosuje się również sitodruk, który polega na przeniesieniu wzoru na tkaninę z użyciem szablonu przypominającego siatkę – to jednak mało opłacalna metoda dla niskich nakładów.

Gdy chcemy zamówić tkaninę z nadrukami, poszukujmy takich firm, które stosują wysokiej klasy techniki. Firma ctnbee.com wykonuje nadruki z użyciem wodnych, bezzapachowych atramentów pigmentowych, a następnie są one utrwalane z użyciem wysokiej temperatury. To ekologiczna technika drukuj, która daje trwały efekt. Możliwy jest wtedy druk na wielu materiałach, na przykład druk na satynie, płótnie przypominającym len, grubej gabardynie, lekkim woalu czy kretonie bawełnianym. Takie tkaniny mogą być bez problemu prane i prasowane.

Jak dbać o ubrania z nadrukami?

Obecnie większość fabrycznie wykonanych nadruków na ubraniach jest trwała, dlatego nie wymagają one specjalnego traktowania w praniu. Tkaniny takie jak na stronie ctnbee.com mają bardzo trwałe nadruki, dlatego nie są one narażone na wyblaknięcie. Niezależnie od tego, czy wybierzemy druk na satynie czy druk na bawełnie, nie musimy obawiać się o jego trwałość.

Gdy chodzi o nadruki na koszulkach bawełnianych, które wykonywane są na zamówienie, Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że pranie takiej odzieży w pralce i na wysoko ustawionej temperaturze może z czasem doprowadzić do wyblaknięcia i starcia nadruku. Dlatego najlepiej prać takie ubrania ręcznie w delikatnych detergentach bez fosforanów, a wtedy, gdy nie mamy na to czasu, wrzucić je do pralki na program dla delikatnych tkanin i wybrać niską temperaturę. Gdy prasujemy, omijajmy nadruk lub prasujmy go od drugiej strony.