Gdzie wyrzucić zepsuty sprzęt gospodarstwa domowego?

Wielu z nas spotkała chociaż raz w życiu nieprzyjemna sytuacja, kiedy jeden ze sprzętów domowego użytku uległ uszkodzeniu.

W wielu przypadkach jego naprawa okazała się nieopłacalna, zwłaszcza, kiedy urządzenie nie było już objęte gwarancją producenta. Musieliśmy się więc zdecydować na kupno nowego urządzenia. Co jednak zrobić ze starym?

Wielu z nas pod wpływem impulsu i chęci jak najszybszego pozbycia się nienadającego się do użytku sprzętu, decyduje się na jego wystawienie na śmietnik. Osoby te nie wiedzą jednak, że takie postępowanie jest niezgodne z prawem i może grozić poniesieniem wysokiej kary pieniężnej. Co należy więc zrobić, aby zgodnie z prawem zutylizować złom?

Odbiór zużytego sprzętu przy zakupie nowego w sklepie

Po pierwsze zapoznajmy się z ofertą sklepu, w którym kupujemy nowe urządzenie. Wiele z większych elektromarketów oferuje bowiem swoim klientom także odbiór zużytego sprzętu. Usługa ta objęta jest dodatkową opłatą, którą uiszcza się w momencie zakupu nowego urządzenia. Jest to doskonała opcja dla tych osób, które chcą od razu zwolnić miejsce po starym sprzęcie i nie mieć kłopotów z jego przenoszeniem i przewozem do punktu utylizacji. Będzie to dobry wybór także dla tych, którzy muszą wyrzucić sprzęt wielkogabarytowy, a więc pralkę, lodówkę, czy starą zmywarkę.

Punkty utylizacji elektroodpadów

Drugą, mniej kosztowną opcją jest samodzielne dostarczenie zużytego sprzętu do specjalnego punktu, który zajmuje się utylizacją urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Pozostawienie tam niepotrzebnego nam sprzętu jest całkowicie bezpłatne, a jedynym kosztem, jaki poniesiemy jest jego dostarczenie na miejsce. Firmy świadczące tą usługę nie zajmują się bowiem odbiorem urządzenia z naszego domu. Opcję tę można więc polecić tym osobom, które posiadają odpowiednio duży samochód oraz fizycznie mają możliwość załadowania na niego sprzętu przeznaczonego do utylizacji.

A może skup złomu?

Wiele osób myśli, że utylizacją zużytego sprzętu RTV i AGD zajmuje się także skup złomu. Nic bardziej mylnego! Skup złomu świadczy jedynie usługi odpłatnego przyjmowania metali, muszą być jednak one odpowiednio przygotowane, a więc pozbawione elementów elektroniki i elektryki, które zawierają szkodliwe dla środowiska substancje. Skup złomu nie posiada także specjalnych uprawnień pozwalających mu na demontaż urządzeń elektrycznych i elektroniki. Dlatego w przypadku chęci pozbycia się zepsutego sprzętu AGD i RTV powinniśmy skorzystać z usług firm posiadających do tego celu odpowiednie uprawnienia.