masaże mięśni

Masaże jako pomoc na przykurcz ścięgien i mięśni

Przykurcze mięśni są bolesną przypadłością, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dochodzi do nich, gdy równowaga między grupami mięśni w obrębie danej części ciała jest zaburzona. Stan ten wymaga odpowiedniej rehabilitacji. Do najskuteczniejszych należą właściwie przeprowadzone masaże. Przykurczy mięśni i ścięgien nie należy lekceważyć. Brak rehabilitacji skutkuje pogłębieniem się problemu.

Przyczyny i objawy przykurczu mięśni

Stan nierozruszanych i zastanych mięśni i ścięgien może z czasem się pogarszać. Nawet zdrowe osoby, które nie prowadzą aktywności fizycznej, mogą skarżyć się na przykurcze. Jest to jednak przypadłość patologiczna, której przyczyn należy doszukiwać się także w urazach poszczególnych partii ciała. Do przykurczu może dojść w wyniku długotrwałego unieruchomienia lub braku ruchu. Borykają się z nim zatem osoby niepełnosprawne. Problem dotyczy także osób, u których wystąpiły krwiaki, obrzęki czy zrosty.

Typowymi objawami przykurczu są nasilający się ból i ograniczenie ruchomości. Często występują także obrzęk i stan zapalny, a prawidłowa praca kończyn jest utrudniona bądź niemożliwa. W celu wykrycia przykurczu należy przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne. Wykonuje je zazwyczaj fizjoterapeuta. Im szybciej dolegliwość zostanie wykryta, tym krótsza będzie rehabilitacja i powrót do zdrowia. Do polecanych sposobów walki z przykurczami należą masaże mięśni i ścięgien.

Jak wygląda rehabilitacja przykurczu?

Leczenie i rehabilitacja przykurczu mięśni i ścięgien polega zwykle na farmakoterapii i fizykoterapii. Do najczęściej stosowanych przez fizjoterapeutów sposobów walki ze schorzeniem należą:

  • laseroterapia, elektroterapia, terapia ultradźwiękami, krioterapia, magnetoterapia,
  • masaż poprzeczny, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, igłoterapia, fala uderzeniowa,
  • drenaż limfatyczny,
  • kinesiotaping,
  • ćwiczenia rozciągające.

Jedną z innowacyjnych metod rehabilitacji jest zastosowanie wielofunkcyjnego urządzenia firmy Pneumatron ® 200. Dzięki niemu jest możliwe przeprowadzenie jednocześnie masażu refleksologicznego, drenażu limfatycznego i klasycznej metody leczenia bańkami. Pneumatron®200 pozwala rozmasować zastane mięśnie, poprawiając tym samym stabilizację i koordynację ruchową. Rehabilitacja koncentruje się na poszczególnych partiach ciała. Masaż należy wykonywać w miejscu występowania bólu czy stanu zapalnego.

Przykurczom mięśni i ścięgien można także zapobiegać. Wystarczy codziennie wykonywać ćwiczenia rozluźniające i starać się prowadzić, chociaż minimalną aktywność fizyczną każdego dnia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *