producent betonu

Podstawowe fakty o betonie napowietrzonym

Prawidłowe napowietrzanie to najskuteczniejsza metoda ochrony betonu przed destrukcyjnym działaniem mrozu. W naszym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób cykliczne zamrażanie i rozmrażanie uszkadza struktury betonu, by następnie omówić, jak właściwe napowietrzenie może powstrzymać tak zwaną agresję mrozową. W jaki sposób działają domieszki napowietrzające do betonu? – Sprawdźmy.

Na czym polega i czym skutkuje agresja mrozowa?

Agresja mrozowa, zwana inaczej korozją mrozową, to w języku budowlańców cykliczne zamrażanie i rozmrażanie wody w porach betonu oraz powodowane przez nie uszkodzenia struktury. Woda przemieniająca się w lód zwiększa swą objętość o nawet 9%. Gdy w betonie mamy wodę w porach kapilarnych, podczas zamarzania wytwarza się w nich wyższe ciśnienie. Podwyższone ciśnienie natomiast uszkadza strukturę betonu, gdy wewnętrzne naprężenia przekraczają poziom jego wytrzymałości na rozciąganie. Jak mówią nam specjaliści betoniarni Ceramont ze śląska, destrukcyjne działanie mrozu objawia się charakterystycznym powierzchniowym złuszczeniem, odpryskami i zarysowaniami. Prawidłowe napowietrzenie betonu może temu zapobiegać.

Beton zewnętrzny napowietrzony dzięki odpowiednim domieszkom

Odpowiednio napowietrzony beton uzyskuje się dzięki zastosowaniu domieszek napowietrzających (AEA – Air Entraining Admixtures) podczas produkcji mieszanki. To domieszki powstające na bazie naturalnych żywic oraz ich soli z wykorzystaniem różnych dodatkowych składników. Domieszki napowietrzające działają – dosłownie – spieniająco: w mieszance betonowej pojawiają się regularnie rozmieszczone, drobne, sferyczne pęcherzyki powietrza. Pęcherzyki powietrza łączą się z kapilarami i przerywają system porów kapilarnych w zastygniętym już betonie. Dzięki temu właśnie woda docierająca do kapilarów ma większą przestrzeń; gdy woda zwiększa objętość podczas zamarzania, nie powstają tak duże naprężenia, jak tłumaczy nam śląski producent betonu.

Dozowanie domieszki napowietrzającej

Dozowanie odpowiedniej ilości domieszki napowietrzającej to bez wątpienia zadanie dla fachowców, gdyż skuteczność tych dodatkowych składników zależy od różnych czynników. Przykład: z założenia im wyższa klasa wytrzymałości cementu w betonie, tym więcej domieszki, by uzyskać taki sam poziom napowietrzenia. To też kwestia proporcji w mieszance betonowej – im więcej procentowo zawartości cementu, tym więcej domieszki napowietrzającej. Opracowanie składu mieszanki betonowej musi gwarantować wysoki poziom wytrzymałości (obciążenia statyczne, dynamiczne) i odporności na czynniki zewnętrzne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *