sypialni lustra

Lustro jako element stylizacji wnętrzarskiej

Czy zdarzyło ci się odwiedzić mieszkanie lub dom, w którym nie było lustra? Zapewne nie. Lustro jest niezwykle przydatnym przedmiotem, a bez zerknięcia w nie mało kto odważyłby się wyjść z domu. Najczęściej zwierciadła wieszane są w łazience i w przedpokoju, stojące lusterka spotykamy w sypialniach nastolatek, a te największe zdobią fronty szaf i garderób. Jednak czy lustro jest wyłącznie przedmiotem praktycznym?

Najważniejszym zadaniem lustra jest oczywiście odbijanie wizerunku osoby, która się w nim przegląda. Dzięki niemu możemy wykonać precyzyjny makijaż, uczesać się i sprawdzić, jak wyglądamy w konkretnym ubraniu. Trudno jednak ignorować olbrzymi potencjał aranżacyjny zwierciadeł i większość z nas z niego korzysta, świadomie lub nie.

Odbijanie światła – duża przestrzeń w małym pomieszczeniu

Duże, gładkie i lśniące powierzchnie bardzo często wykorzystywane są w celu optycznego powiększania wnętrz. Nic więc dziwnego, że właśnie w małych pomieszczeniach często wykorzystujemy tę właściwość luster. Zwierciadła nie tylko rozświetlają przestrzeń, odbijając naturalne i sztuczne światło, ale – sprytnie ulokowane – mogą też nadać głębi nawet bardzo ciasnym czy wąskim pokojom.

Sięgając po lustro, jako element powiększający pomieszczenie, musimy przestrzegać pewnych reguł. Istotne jest przede wszystkim unikanie gromadzenia zbyt dużej ilości przedmiotów naprzeciw zwierciadła. Liczne bibeloty odbijające się w lustrze, będą sprawiały przytłaczające wrażenie i wprowadzą chaos w aranżacji.

Istotny jest także sposób, w jaki lustro zostanie powieszone czy ustawione w pokoju. Jeśli chcemy przywrócić proporcje pomieszczeniu wąskiemu, ale długiemu, lustro powinno zawisnąć w poziomie na jednej z krótszych ścian.

Lustro jako element dekoracyjny

Nie bez znaczenia dla wystroju wnętrza są także ramy lustra. Podczas gdy główna płaszczyzna zwierciadła wiernie odbija to, co znajduje się w jego otoczeniu, rama może stanowić samodzielny element dekoracyjny – podpowiada nasz rozmówca z Italia Style.

Oprawa lustra zawsze powinna być dobierana pod kątem dominującej we wnętrzu stylistyki. W pomieszczeniach o wystroju minimalistycznym sprawdzą się proste ramy lakierowane na biało, z kolei we wnętrzach stylizowanych możemy zawiesić bardziej klasyczne lustra w owalnych czy okrągłych ramach drewnianych.

W sypialniach nowoczesnych pięknie prezentują się też lustra zupełnie pozbawione opraw (np. model włoskiego zwierciadła Volare) czy ograniczone ramą wyłącznie z dwóch stron (lustra z kolekcji Prestige). Bardzo ciekawym sposobem na urozmaicenie wnętrza jest zawieszenie w sypialni lustra ujętego w wąskie, skromne ramy – taki przedmiot na pierwszy rzut oka łudząco przypomina telewizor, z którego coraz częściej rezygnujemy w tym pomieszczeniu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *