kompostownik domowy

Kompostowniki domowe – jak wykorzystać codzienne odpady?

Zgodnie z filozofią zero waste, większość z nas wyrzuca do kosza cenne z punktu widzenia przyrody i budżetu domowego substancje. Jest na to jednak proste rozwiązanie. Domowe kompostowniki plastikowe – sklep internetowy ułatwia obecnie ich zdobycie.

Gromadzenie odpadów organicznych – ma wielki sens!

Około 30 procent produkowanych w naszych domach odpadów to resztki organiczne, w tym skorupki jajek, fusy po herbacie, obierki i całe warzywa oraz owoce. Zalicza się do nich także skoszoną trawę, zgrabione liście i zwiędłe oraz przycięte części roślin.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak cenne składniki odżywcze wyrzucamy wraz z bioodpadami do kosza. Dzięki kompostownikom domowym możesz stworzyć własny naturalny nawóz. Zaoszczędzisz w ten sposób nie tylko na wywozie śmieci, ale i na środkach do pielęgnacji swojego ogródka.

Co może znaleźć się w domowym kompostowniku?

By móc później skorzystać z pełnowartościowego, gotowego kompostu, do kompostownika można wrzucać: obierki owoców i warzyw, ściętą trawę, skorupki jaj, uschnięte rośliny oraz odpady roślin ozdobnych. Prawidłowo utrzymane kompostowniki domowe nie mogą zawierać zepsutej żywności, niedopałków papierosów, odchodów zwierząt, papieru, tkanin, zużytych pieluch ani kości. Resztki roślinne wrzucane do domowego kompostownika

Kompostowniki ogrodowe – jak je założyć?

Żeby założyć kompostownik, tak naprawdę potrzebujesz jedynie odosobnionego miejsca w ogrodzie. Otwarty kompostownik ogrodowy wymaga najmniej uwagi, o ile panują odpowiednie warunki atmosferyczne. W trakcie upałów należy pamiętać, by kompostowniki otwarte regularnie podlewać.

Kompostowniki ogrodowe plastikowe czy z drewna wymagają mniej uwagi. Kompostowniki drewniane są jednak mało praktyczne i szybko się psują. Kompostowniki z tworzywa sztucznego tworzą za to idealny mikroklimat dla rozwoju nawozu. W przypadku uprawy ekologicznej warto pomyśleć o pojemności powyżej 1000 litrów, na domowe ilości kompostu wystarczy zaś kompostownik 200-300 litrowy.

Idealny kompostownik domowy

W mieszkaniu w bloku wcale nie trzeba rezygnować z kompostownika. Odpowiednio utrzymany kompost pachnie, a nieprzyjemne zapachy sugerują, że produkty się zepsuły. By tego uniknąć, kompostowanie zacznij od ułożenia na dnie drobnych gałęzi.

Kolejną warstwą powinien być torf lub ziemia z ogrodu, potem można dodawać odpady organiczne. Całość należy mieszać i sprawdzać wilgotność. Należy także zadbać o dostęp powietrza oraz składniki pokarmowe, dodając dżdżownice lub mieszankę bakterii probiotycznych.

Korzystanie z kompostowników plastikowych w mieszkaniu pozwala stworzyć swojski nawóz bez żadnych dodatków. Trwały i bezpieczny kompostownik kuchenny znajdziesz na pl.rotho.com/collections/kompostowniki-domowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *