ETF na kryptowaluty – podstawowe korzyści

Kryptowaluty nie bez przyczyny na przestrzeni ostatnich lat zyskały tak dużo popularności. Ogromna zmienność cenowa cyfrowych walut wprawdzie niesie za sobą niespotykane wcześniej ryzyko, ale zapewnia także ogromny potencjał do zysków. Jak jednak zyskać. Dlaczego ETF na kryptowaluty to znacznie lepszy pomysł? Sprawdzamy.

Łatwość inwestycji w kryptowaluty 

Zacznijmy od tego, z czym na początku musi borykać się każdy inwestor chętny do zainwestowania swoich pieniędzy w kryptowaluty. Sam proces zakupienia kryptowalut niestety nie jest taki łatwy i wymaga od nas konieczności zarejestrowania się na jednej z giełd kryptowalutowych. Te z roku na rok stawiają przed klientami coraz bardziej restrykcyjne wymogi związane z autoryzacją warunkującą dostęp do handlu kryptowalutami. 

Niejeden początkujący inwestor zainteresowany kwestią kryptowalut poległ właśnie na tym wstępnym procesie weryfikacji odbywającym się jeszcze przed właściwym dostępem do rachunku. W przypadku handlu instrumentami pochodnymi bazującymi na kryptowalutach takimi jak ETF i ETN taka zawiła ścieżka formalna nie jest koniecznością. Instrumentami bazującymi na kryptowalutach możemy handlować dokładnie tak samo jak akcjami – robimy to także z poziomu tej samej platformy inwestycyjnej. 

Bezpieczeństwo obrotu instrumentami bazującymi na kryptowalutach

Kolejna troska, którą napotyka większość inwestorów, związana jest z samym bezpieczeństwem handlu kryptowalutami. Jak dobrze wiemy, jest to rynek zdecentralizowany, który w wielu krajach nie jest tak naprawdę do końca zdefiniowany pod kątem prawnym. Same giełdy kryptowalut najczęściej zarejestrowane są za granicą, co budzi jeszcze większe wątpliwości co do legalności całego procederu i bezpieczeństwa naszych pieniędzy.

Jeśli ekspozycja na działanie kryptowalut to coś, na czym nam zależy, ETF na kryptowaluty stanowi odpowiednią alternatywę. Wszystkie fundusze notowane na giełdzie stanowią własność emitentów, którzy przed rozpoczęciem działalności byli zobowiązani do spełnienia wielu rygorystycznych standardów, które poświadczają o stabilności ich działalności, a co za tym idzie, bezpieczeństwie naszych pieniędzy, które są lokowane w tego typu instrumentach pochodnych. 

Brak dźwigni = większe bezpieczeństwo handlu 

Rynki kryptowalutowe, podobnie jak rynek Forex działa w oparciu o dźwignię finansową. Każdy zainteresowany doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że drzemie w tym ogromny potencjał do osiągania satysfakcjonujących zysków. To z drugiej strony także większe ryzyko gwałtownego obsunięcia naszego kapitału. W przypadku kryptowalut inwestorzy odczuwają to jeszcze bardziej – w końcu to właśnie kryptowaluty uznawane są przez wielu za najbardziej zmienny walor inwestycyjny na świecie.

ETFy na kryptowaluty są emitowane bez wykorzystania dźwigni finansowej, co sprzyja inwestorom poszukującym umiarkowanego ryzyka. W takim układzie ETF i ETN na kryptowaluty może stanowić również świetną bazę do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego bez potrzeby ryzykowania zbyt dużej części kapitału, który w normalnych warunkach musiałby być poddany ogromnym wahaniom cenowym. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *