Pompy ciepła

Pompy ciepła, czyli nowoczesne rozwiązanie do Twojego domu

Pompy ciepła to bez wątpienia innowacyjne rozwiązanie do ogrzewania domów, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność ze względu na ogromne korzyści. Nowoczesna technika z użyciem pomp ciepła gwarantuje nie tylko wysoką wydajność, komfort, ale także ochronę środowiska naturalnego co jest niezwykle ważną rzeczą w obecnych czasach. Dlaczego zatem warto zainwestować w pompę ciepła? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Otóż, pompa ciepła to nic innego jak nowoczesne urządzenie grzewcze, które oddaje do centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej pozyskaną wcześniej ze środowiska energię. Jednym słowem to ekologiczne źródło ciepła, które jest w stanie pozyskać nawet do 75% energii ze środowiska naturalnego. Dlatego, więc pompa ciepła pozwala nie tylko na ogrzanie domu, lecz w dużej mierze przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Ponadto pompy ciepła są jednym z najoszczędniejszych, a zarazem ekologicznych sposobów na pozyskanie ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania domu. Ich ogromną zaletą jest również bardzo niski koszt eksploatacji, komfort użytkowania, a także możliwość starania się o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”.

Pompy ciepła żeby mogły wykorzystać zgromadzone ciepło z otoczenia wymagają jedynie małej mocy elektrycznej do napędu procesu, a także do działania pompy obiegowej. To rewolucyjne urządzenie działa na zasadzie odwróconego działania lodówki, czyli zamiast usuwać ciepło z wewnątrz i oddając na zewnątrz pompa ciepła usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje energię do domu w postaci ciepła.

Rodzaje pomp ciepła

 

Rodzaje pomp ciepła dzielą się ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło, czyli wyróżniamy:

  • Pompę gruntową, której źródłem ciepła jak sama nazwa wskazuje jest grunt. Ten rodzaj urządzenia może być wykorzystany zarówno do dostarczenia ciepła do obiegu grzewczego, jak i zbiornika z gorącą wodą. Jej największą zaletą jest bardzo wysoka efektywność działania, za sprawą czego pompa może stanowić jedyne źródło ogrzewania całego mieszkania.
  • Pompę wodną, czyli taką której źródło ciepła płynie z wody. Charakteryzuje się również wysoką wydajnością co pompa gruntowa, a nawet nieco wyższą, z tym że może stanowić tylko i wyłącznie źródło ogrzania domu. Bardzo dużym problemem są też wysokie koszty inwestycyjne.
  • Pompę powietrzą, której źródłem ciepła jest powietrze pobierane z zewnątrz. Ten rodzaj urządzenia staje się coraz bardziej popularny z uwagi na niskie koszty, które trzeba ponieść na samym początku. Pompę powietrzną można wykorzystywać w różnych warunkach, jednakże konieczne jest wyposażenie domu w dodatkowe źródło, które będzie mogło wspomóc pracę pompy, lub całkowicie ją zastąpić w okresie największych różnic temperaturowych zarówno wewnątrz, co na zewnątrz pomieszczenia.

Jakie są główne zalety pompy ciepła?

 

Największym dobrodziejstwem korzystania z pompy ciepła jest bez wątpienia zmniejszenie rachunków za ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej. Kolejną bardzo ważną zaletą jest ochrona środowiska naturalnego. Dzięki temu mniej zanieczyszczeń przedostaje się do atmosfery.

Ponadto urządzenia działają praktycznie bezobsługowo, a zmiany parametrów można bez problemu dokonać zarówno na urządzeniu, jak i zdalnie przez internet, czy specjalną aplikację.

Oprócz tego dodatkowym plusem wynikającym z posiadania pompy ciepła jest brak budowania komina i schowka na opał.

Pompa ciepła to obiecujące rozwiązanie grzewcze na miano dwudziestego pierwszego wieku, bowiem w przyszłości będzie mogła zapewnić nawet 100% energii ze źródeł odnawialnych.

Czy opłaca się inwestować w pompę ciepła?

 

Z pewnością wiele osób chciałoby poznać odpowiedź na to pytanie, gdyż jest to nie mała inwestycja. W większości przypadków do wymiany systemu grzewczego na pompę ciepła dochodzi podczas remontu kotłowni, albo gruntowej termomodernizacji.

W dzisiejszych czasach, gdy ceny gazu i prądu szybują w górę w zawrotnym tempie może warto zastanowić się nad montażem pompy ciepła mimo wysokich kosztów, jakie będzie trzeba ponieść na starcie.

Nie mniej jednak zanim podejmiemy decyzję powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Mianowicie dom, w którym ma zostać zamontowana pompa ciepła powinien spełniać standardy budownictwa energooszczędnego, w przeciwnym razie może okazać się mniej wydajny.

Oprócz tego należy pamiętać, iż do każdego budynku trzeba dobrać indywidualne rozwiązanie, aby instalacja miała sens, więc w tym przypadku należy skorzystać z rady dobrego i doświadczonego fachowca w tej dziedzinie.

Bardzo ważnym aspektem, który ma znaczący wpływ na sprawność pompy to termomodernizacja. Przykładowo nawet większy dom, ale dobrze zaizolowany łatwiej będzie ogrzać pompą ciepła, niż mniejszy, lecz o gorszych parametrach przewodzenia ciepła.

Dlatego pompa ciepła dzięki temu, iż wykorzystuje energię odnawialną powinna być nieodłącznym elementem każdego pasywnego i niskoenergetycznego domu.

Tekst: Anna Myśliwiec – Warchoł budnews.pl

 

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *