Czy osoby z astygmatyzmem mogą nosić soczewki kontaktowe – Soczewki toryczne

Astygmatyzm to jedna z najczęstszych wad wzroku. Jej przyczyną jest nieprawidłowa budowa rogówki oka, na której załamują się promienie światła. Zdrowa i prawidłowo skonstruowana rogówka przypomina w przekroju wycinek idealnego koła – taki kształt zapewnia skupianie promienia światła w jednym punkcie siatkówki. W przypadku astygmatyzmu przekrój rogówki ma bardziej owalny kształt, przez co promienie załamują się w różnych miejscach. Efektem tego jest zniekształcony obraz, m.in. nieostrość lub błędne postrzeganie krzywizn. Do korygowania astygmatyzmu coraz częściej używa się soczewek torycznych. Co należy o nich wiedzieć?

Czym jest soczewka toryczna?

Soczewka toryczna to specjalna soczewka, różniąca się kształtem od najczęściej używanych soczewek sferycznych. Wygląda ona jak przecięty wzdłuż torus, czyli figura geometryczna przypominające nieco obwarzanek. Od torusa również pochodzi jej nazwa. Nietypowy kształt soczewki niesie za sobą kilka konsekwencji. Po pierwsze – do opisania jej właściwości używa się trzech parametrów: mocy sferycznej (PWR, jak w zwykłych soczewkach sferycznych), mocy cylindrycznej (CWL) oraz osi cylindrycznej (AXE). Z tego też powodu dobraniem odpowiednich soczewek torycznych powinien zająć się kontaktolog. Po drugie: przy zakładaniu soczewki torycznej należy zwracać uwagę na jej położenie na oku, w przeciwnym wypadku nie będzie ona spełniać swojej funkcji. W niektórych przypadkach producenci stosują rozwiązania ułatwiające dopasowanie soczewki do oka, np. balast, lub zróżnicowanie stref soczewki na cienkie i grube profile.

Z czego to jest zrobione?

Soczewki toryczne, podobnie jak zwykłe soczewki sferyczne dostępne są w różnych wariantach. Wyróżniamy soczewki miękkie, twarde oraz wykonywane ze sztywnych tworzyw gazoprzepuszczalnych. Wybór materiału ma duże znaczenie: soczewki twarde łatwo się dopasowują, jednak z początku są mało komfortowe w użytkowaniu, z kolei soczewki miękkie są bardzo wygodne, ale wymagają dużo większej staranności podczas zakładania. Kolejną rzeczą, którą warto mieć na uwadze jest czas wymiany soczewek: na rynku znaleźć można soczewki jednodniowe oraz długoterminowe (miesięczne, kwartalne). Pierwsze z nich są bardziej higieniczne, nie wymagają codziennej pielęgnacji, z drugiej strony jednak soczewki długoterminowe są znacznie mniejszym wydatkiem w skali miesiąca.

Szeroki wybór soczewek torycznych znajdziesz w sklepie internetowym abcsoczewki.pl