byliny ozdobne

Byliny ozdobne do ogrodu – garść wiedzy na ich temat

Ogród to miejsce wypoczynku, w którym wiele osób tworzy wielobarwne kompozycje z roślin. Niektórzy, by osiągnąć ten cel, nieustannie zmieniają nasadzenia roślin jednorocznych, inni stawiają na bardziej trwały efekt, czyli byliny ozdobne, rośliny wieloletnie. Takie gatunki stają się ozdobą ogrodu na wiele lat, a dodatkowo nie wymagają dużo wysiłku ze strony ogrodnika. Występują w wielu rozmiarach i kolorach, a każdy wybierze wśród nich kompozycję idealną do swego ogrodu.

Byliny – jak długo zostaną w ogrodzie?

Rośliny wieloletnie zachowują swoje walory na przynajmniej kilka sezonów, ale pod względem tego, jak długi jest to okres, występuje duża różnorodność. Niektóre po kilku latach wymagają interwencji w postaci odmłodzenia, inne zaś potrafią na jednym stanowisku, bez specjalnych zabiegów, doskonale rosnąć nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Do tych pierwszych możemy zaliczyć np. żurawki, jeżówki czy ostróżki.

Różnorodne byliny do ogrodu

Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem do ogrodu jest kompozycja z różnych rodzajów roślin. Czyli jako podstawowe elementy trafiają tam długowieczne byliny, które będą wieloletnią bazą, następnie uzupełniane są krótkowiecznymi bylinami, które co kilka lat można przesadzić lub wymienić na inne, a wreszcie roślinami jednorocznymi, które tylko na jeden sezon uzupełnią kompozycję rabatową. Tym sposobem co roku ogród będzie wyglądał świeżo i inaczej, a nie będzie to wymagało ogromu pracy. Aby stworzyć swoją własną wymarzoną kompozycję warto skorzystać z usług sklepu z nasionami do ogrodu – szeroki wybór produktów na pewno spełni nasze wymagania.

Kiedy powinno się sadzić byliny?

Najlepszą porą na wsadzanie bylin jest wiosna, ale może to być  też wczesna jesień. Na wiosnę rośliny ruszają z całą wegetacją, zaś na jesień często wymagają jeszcze okrycia na zimę, ponieważ nie nabiorą jeszcze pełni sił. Istnieje przynajmniej kilka grup niezwykle efektownych roślin długowiecznych, w które warto zainwestować w swoim ogrodzie.

Liliowce – piękna ozdoba letniego ogrodu

Jedną z najbardziej uniwersalnych grup roślin są liliowce, które są mało kłopotliwe, a odwdzięczają się niezwykle efektownym wyglądem. Uwaga – liliowce z upływem czasu zajmują coraz więcej miejsca, więc warto zaplanować na nie większą przestrzeń. Występują w całej feerii kolorów, a w jednym miejscu będą doskonale wyglądać nawet do 30 lat. Dobrze znoszą słabe gleby czy przejściowe przesuszenia, ale powinny trafić na słoneczne stanowisko, ponieważ cień osłabia ich rozwój.

Funkie – piękności w cieniu

Bardzo popularne w ostatnich latach są również funkie, które mogą stanowić doskonałą ozdobę cienistych zakątków ogrodu. Dobrze rozwijają się pod drzewami i krzewami, a z każdym kolejnym rokiem rozrastają się i wyglądają coraz lepiej. Pod względem pielęgnacji, nie można dopuścić tylko do ich przesuszenia, stale lekko wilgotne podłoże jest dla nich idealne.

Lawenda – francuska elegancja

Z roku na rok coraz więcej polskich ogrodów zdobionych jest też wieloletnią lawendą, która nie tylko zdobi słoneczne stanowiska swymi fioletowymi kwiatami, ale też pięknie pachnie i przyciąga wiele owadów. Co sezon wystarcza przyciąć krzaczki, by zachowały swoją formę i cieszyło oko przez wiele kolejnych lat.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *