Balustrada z nierdzewki

Balustrada ze stali nierdzewnej do biura i do domu

Zaletą balustrady ze stali nierdzewnej jest jej wytrzymałość – barierki stalowe są odporne na zarysowania, wytrzymują uszkodzenia mechaniczne, nie rdzewieją i nie niszczeją w przeciwieństwie do balustrady wykonanych ze stali zwykłej. Ich przewagą jest też klasyczny, elegancki i zarazem nowoczesny wygląd. Z tego względu barierki stalowe mogą być montowane w domach i mieszkaniach, biurach i sklepach, a także szpitalach, przychodniach, przedszkolach i magazynach. Wachlarz rozwiązań jest – jak widać – szeroki, a my nie musimy się martwić, że nasza balustrada nie będzie pasowała do dotychczasowego wyposażenia domu.

Stalowe balustrady mogą być montowane przy schodach stalowych i żelbetowych – na zewnątrz i w budynkach, przy balkonach, tarasach i antresolach, a także w budynkach użyteczności publicznej, zwłaszcza tych, w przypadku których konieczne jest utrzymanie ciągłej czystości, np. szpitalach i przychodniach. Wynika to z właściwości stali nierdzewnej, która jest nie tylko wytrzymała, ale i antykorozyjna, a przy tym nie brudzi się tak szybo jak inne materiały. Balustradę ze stali nierdzewiejącej wyczyścimy szybko i bez większych problemów, możemy ją też zdezynfekować bez ryzyka uszkodzenia stali. Balustrady tego typu nie brudzą pomimo montażu na zewnątrz budynku i zawsze wyglądają dobrze.

Balustrada z nierdzewki – rodzaje

Balustrady ze stali nierdzewiejącej mają szereg zastosowań i występują w różnych konfiguracjach zarówno pod względem wykończenia, jak i rodzaju wypełnienia balustrady. Przez lata balustrady tego typu zazwyczaj były montowane w przestrzeniach użytkowych, np. fabrykach, magazynach i składach, a dzisiaj szturmem wchodzą do naszych domów i mieszkań jako jeden z elementów wyposażenia stref wypoczynkowych, widoczne są też w biurowcach, sklepach, galeriach handlowych, przychodniach, bankach i szkołach. Moda na stalowe balustrady jest tak silna, że balustrady z nierdzewki wyparły już dawno barierki wykonane z mniej trwałych i bardziej klasycznych materiałów, np. drewna.

Ukłonem w stronę zwolenników klasycznych rozwiązań jest balustrada ze stalowych pionowych słupków – w standardowej wersji połączonych ze sobą za pomocą specjalnych śrub, bez dodatkowych ozdobników i wypełnienia. Przez wiele lat ten rodzaj balustrady stalowej był często widoczny w budynkach wielorodzinnych jako wykończenie balkonów i tarasów. Dziś na nowo odżywa w zmodyfikowanej wersji, np. w postaci balustrady z poziomych linek ze stali – pionowych lub poziomych.

Bardziej popularne są obecnie jednak balustrady ze stali nierdzewnej i szkła. Ten mariaż dwóch materiałów jest nie tylko nowoczesny, ale i uniwersalny, a przy tym bardzo praktyczny. Standardowo w balustradzie tego typu szkło montowane jest pomiędzy klasycznymi słupkami ze stali nierdzewnej i stanowi rodzaj wypełnienia balustrady. To właśnie pionowe słupki nośne podtrzymują całą konstrukcję i stabilizują balustradę.  

Innym typem popularnej obecnie balustrady ze stali nierdzewnej jest balustrada całoszklana, która obok balustrady ze stali nierdzewnej i szkła wyrasta na dominujący obecnie typ barierki zewnętrznej. Balustrada całoszklana stalowa instalowana jest zwłaszcza w nowoczesnych budynkach mieszkalnych jako zabezpieczenie balkonów i tarasów, choć świetnie wygląda również wewnątrz domu przy schodach stalowych. Balustradę całoszklaną samonośną wykonuje się z pojedynczej tafli szkła hartowanego, które umieszczane jest pomiędzy słupami nośnymi przytwierdzonymi do ściany balkonu. Od podłoża balustrada tego typu jest zamontowana do stalowej szyny. Dzięki temu balustrada stalowa całoszklana sprawia wrażenie zawieszonej w powietrzu, lekkiej konstrukcji. Może być montowana na balkonach, ale często występuje też jako wyposażenie schodów stalowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *