Rodzaje faktoringu

Rodzaje faktoringu – jak dobrać najlepszy wariant finansowania faktur?

Faktoring umożliwia przedsiębiorcom łatwiejsze prowadzenie działalności przez finansowanie faktur z wydłużonym terminem płatności. Obecnie faktoring jest dostępny w różnych wariantach. Jak wybrać ten odpowiedni dla swojej firmy?

Faktoring – z regresem czy bez regresu?

Firmy faktoringowe prezentują swoim klientom różne rodzaje faktoringu. Najczęściej dzielony jest on na dwie kategorie – faktoring z regresem lub bez regresu. Co wybrać?

Faktoring z regresem
Ten typ faktoringu, który również określany jest jako faktoring niepełny, polega na otrzymywaniu wypłaty za wystawione faktury w ramach cesji wierzytelności. Nie obejmuje on jednocześnie przejęcia odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahenta przez firmę faktoringową.

Wobec tego faktoring z regresem jest rekomendowany dla firm, które mają stałe grono zaufanych kontrahentów i chciałyby szybciej otrzymać pieniądze z wystawionych faktur.

Faktoring bez regresu
Natomiast faktoring bez regresu, nazywany też pełnym, różni się od niepełnego przejęciem odpowiedzialności przez firmę faktoringową za niewypłacalność kontrahenta. Wystawca faktury sprzedaje wtedy wierzytelność i dzięki temu wyzbywa się problemu.

Taki rodzaj faktoringu jest polecany dla firm, które często podejmują współpracę z nowymi kontrahentami.

Faktoring – jawny czy cichy?

Następnie można wydzielić dwa rodzaje faktoringu pod kątem informowania o usłudze kontrahenta. Wydziela się wtedy faktoring jawny i cichy, określany też ukrytym, tajnym.

Faktoring jawny
W tym przypadku kontrahent jest informowany o usłudze faktoringu i musi wyrazić zgodę na cesję wierzytelności.

Ten typ faktoringu wybierany jest najczęściej i stosowany jest w różnych branżach, na przykład transportowej, handlowej.

Faktoring cichy
Z kolei ten typ faktoringu odbywa się bez cesji wierzytelności i przez to nie wymaga informowania kontrahenta o finansowaniu faktur.

Stosowany jest on między innymi wtedy, gdy kontrahent nie chce zgodzić się na cesję wierzytelności czy nie dopuszcza tego rodzaj prowadzonej działalności. Finansowanie ciche jest też korzystniejsze dla wizerunku firmy.

Faktoring – zwykły czy odwrotny?

Ponadto faktoring można podzielić również na zwykły, klasyczny oraz na odwrotny, inaczej odwrócony albo zakupowy. Czym różnią się między sobą te dwa rodzaje faktoringu?

Faktoring zwykły
Charakteryzuje się standardowym finansowaniem faktur, czyli umożliwia on wystawcy faktury otrzymanie pieniędzy przed jej zapłatą przez kontrahenta.

Dzięki takiemu finansowaniu wystawca faktury może wtedy pokryć swoje koszty, na przykład opłacić zamówienia, rachunki, podatki.

Faktoring odwrotny
Za pomocą tego typu faktoringu klient firmy faktoringowej może finansować swoje zakupy. Wystarczy, że przedstawi fakturę za usługę lub produkt, a firma faktoringowa opłaci zamówienie. Należność zwraca się po określonym czasie.

Taka forma finansowania jest bardzo pomocna w firmach, które chcą utrzymać płynność finansową, na przykład przy zakupie materiałów, paliwa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *