Czy znasz wszystkie rodzaje ogrodzeń? Zobacz, czym się różnią między sobą!

Ogrodzenie domu jest niezwykle ważne; nie tylko chroni budynek przed potencjalnymi złodziejami, ale także dba o naszą prywatność i niejednokrotnie staje się wizytówką danej posesji. Producenci oferują różne rodzaje ogrodzeń, dlatego przed zakupem warto zorientować się, które będzie najbardziej odpowiednie w stosunku do naszych potrzeb.

Ogrodzenia metalowe

To jedno z najczęściej spotykanych rodzajów ogrodzenia, głównie dlatego, że ma wiele możliwych wariantów. Do ogrodzeń metalowych zaliczymy zarówno ogrodzenia kute, jak i płoty żeliwne, siatkę, czy też panele ze zgrzewanego drutu. Najmniej wytrzymała i narażona na różnego rodzaju uszkodzenia jest zdecydowanie siatka; z tego względu coraz mniej osób się na nią decyduje. Należy jednak przyznać, że ma dwie znaczące zalety – łatwa dostępność oraz niska cena. Panele ze zgrzewanego drutu są nieco wytrzymalsze od siatki; są mocowane są do słupków montażowych. Dzięki mniejszej elastyczności są także znacznie trwalsze. Dużo popularniejsze są płoty żeliwne – odlewane w formach i pokryte tak, by nie ulec korozji, co jest bardzo ważne w przypadku elementów narażonych w takim stopniu na oddziaływania warunków atmosferycznych. Ogrodzeniem, które robi największe wrażenie, jest ogrodzenie kute, zaliczające się jednocześnie do wytworów rzemiosła artystycznego; niejednokrotnie skomplikowane wzory (czasem wytwarzane także na indywidualne zamówienie) tylko utwierdzają nas w tym przekonaniu.

 

Ogrodzenia drewniane, kamienne i ceramiczne

Oczywiście rodzajów ogrodzeń jest znacznie więcej. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza ogrodzenia drewniane; kusić może szczególnie niezwykła estetyka wykonania. Niestety, ogrodzenie drewniane jest dosyć wymagające, bo wymaga stałej pielęgnacji i zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi za pomocą specjalnych preparatów, co może być nieco uciążliwe. Z kolei ogrodzenia kamienne nie wymagają wprawdzie niemal żadnej pielęgnacji, jednak nie zachwycają estetyką wykonania. Ciekawym rozwiązaniem mogą być ogrodzenia z cegły ceramicznej, choć są dość rzadko stosowane; ten typ ogrodzenia najlepiej nadaje się do dużych posesji.

 

Ogrodzenia gabionowe

Ogrodzenia gabionowe dopiero zaczynają podbijać rynek. Można je uznać za element małej architektury, niezwykle dekoracyjny; ogrodzenie to tym przypadku rodzaj wielkiego kosza, dopasowanego kształtem do zwykłego ogrodzenia. Kosze te mogą być wypełnione różnymi elementami, według uznania klienta; najczęściej są wypełnione naturalnym kamieniem, jednak zdarzają się kompozycje składające się z kory drzew, suchych pni, łodyg roślin (bambusa) czy kolorowego szkła. Ogrodzenie gabionowe, oprócz nowoczesnego wyglądu, ma także inne zalety – przede wszystkim wycisza hałasy dobiegające z ulicy, a ponadto, jeśli składa się głównie z kamieni – jest bardzo wytrzymałe. Rozważasz takie rozwiązanie jak ogrodzenie gabionowe? Wiele cennych informacji znajdziesz w poradach Castoramy.

 

Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów ogrodzeń, dlatego warto porównać ich wszystkie wady i zalety. Osoby, które szukają nowych rozwiązań, powinny zainteresować się w szczególności ogrodzeniami gabionowymi.