falvit

Witaminy – jak uzupełnić ich niedobór w organizmie kobiety?

Niedobór witamin, czyli awitaminoza lub witareksja, może dotknąć każdej z nas. Szczególnie narażone są na nią kobiety, które próbują zrzucić zbędne kilogramy, poddając się niezbilansowanym dietom. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o zdrowie i równowagę witaminową swojego organizmu.

Jak wiadomo, największymi wrogami zdrowego odżywiania są brak czasu i ciągły pośpiech. Zamiast zadbać o przygotowanie wartościowego posiłku od podstaw, często sięgamy po łatwo dostępne i często znacznie tańsze zamienniki. Niestety, nie zawierają one cennych witamin i minerałów, niezbędnych dla naszego zdrowia. Pierwszym krokiem do zatroszczenia się o stan organizmu jest wygospodarowanie czasu niezbędnego do zadbania o zbilansowaną dietę. Unikaj produktów wysoko przetworzonych i uważnie przyglądaj się temu, co spożywasz na co dzień. Nawet jeżeli przygotowujesz posiłki w domu, uważaj, by nie pozbawić ich najcenniejszych właściwości – warzywa gotuj krótko, najlepiej na parze. Jeżeli jest to możliwe, zrezygnuj z obierania niektórych z nich – zamiast tego użyj szczoteczki do ich dokładnego oczyszczenia.

Kolejna zasada dotycząca racjonalnego odżywiania jest ściśle powiązana z dążeniem do doskonałej sylwetki. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, często nawet pozornie wysokokaloryczny posiłek może okazać się dla nas lepszy niż jego zamiennik w wersji light. Nie rezygnuj ze śniadań, nie ograniczaj swojej diety zbyt radykalnie i znajdź w niej miejsce dla każdego rodzaju pożywienia – nawet tłuste dania są dla nas znacznie zdrowsze niż nadmierna ilość węglowodanów. Uleganie dietetycznym modom z pewnością nie wyjdzie nam na zdrowie: dieta powinna być przede wszystkim różnorodna.

Co z suplementami? Spożywane w rozsądnych porcjach z pewnością nam nie zaszkodzą, o ile na co dzień dbamy o racjonalną dietę. Wśród chętnie wybieranych przez kobiety zestawów witamin znalazło się wiele suplementów wartych naszej uwagi, np. Falvit, Vitotal dla kobiet czy Vita-min plus. Przed rozpoczęciem stosowania preparatów warto skonsultować swoją decyzję z lekarzem.