maszyny pakujące

Systemy pakowania – czy warto je wdrożyć?

Systemy pakowania są doskonałym pomysłem, który znacząco ułatwia pracę i maksymalizuje zyski firmy.

W tym artykule opisujemy — na czym polega i na jakich zasadach działa linia pakująca oraz udzielamy kilku przydatnych wskazówek, które pomogą podjąć decyzje o wprowadzeniu takiej linii w firmie. Systemy pakujące dostępne są w różnych wersjach — nawet dla bardzo małych firm a niosą ze sobą wiele korzyści. Wszystkie informacje poniżej.

Czym są maszyny pakujące ?

Maszyny, które pakują towar, są robotami wykonującymi stale te same ruchy i czynności. Potrafią one zapakować ogromną liczbę produktów bez zmęczenia oraz ingerencji innych osób. Czyni je to bardzo atrakcyjnymi pracownikami w firmie, którzy nie narzekają i zawsze są w formie. Istnieje wiele modeli i typów takich systemów pakujących. Dostępne są jako małe maszyny, które pakują kilkadziesiąt produktów na godzinę oraz cale kompletne linie pakujące wykonujące zapakowanie kilku tysięcy paczek ciastek czy puszek na godzinę. Potrafią również bardzo dużo. Dzięki nim możliwe jest pakowanie w opakowania zbiorcze, pakowanie żywności do opakować lub pakowanie komponentów dla innych działów.

Do jakich branż są dopasowane maszyny pakujące ?

Systemy do pakowania są projektowane i tworzone dla wszystkich możliwych branż. Każdy przedsiębiorca zatem znajdzie odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Duży wybór pozwala też kupić małe lub średnie podajniki taśmowe czy roboty pakujące. Nie trzeba zamawiać tak dużych, jak w przypadku produkcji aut czy samolotów. Na rynku istnieje wiele firm oferujących takie produkty, więc nie powinno być też problemu z wybraniem najkorzystniejszej opcji.

Czy warto zamontować taki system w firmie ?

Jak przy okazji każdej inwestycji pojawia się pytanie o opłacalność. Jeśli praca przedsiębiorstwa opóźnia się właśnie przez brak wystarczającej liczby osób do pakowania, to jest to najlepszy sygnał na wprowadzenie zmian. Jeśli dział pakowania jest wąskim gardłem produkcji, to należy naprawić tę sytuację poprzez wprowadzenie takiego rozwiązania. Kolejnymi argumentami „za” są większa wydajność takich maszyn i oszczędności w postaci braku konieczności zatrudniania wielu osób do pracy manualnej. Raz zakupione maszyny wystarczają zazwyczaj na długie lata, więc jest to bardzo dobra inwestycja.