PCC Prodex

Chloroalkalia, surowce i półprodukty

Niemal w każdej dziedzinie przemysłu konieczne jest stosowanie różnego rodzaju półproduktów i surowców chemicznych. Należą do nich między innymi chloroalkalia.

Chlor i chloroalkalia

Już pod koniec XIX wieku rozpoczęto produkcję chloru na skalę przemysłową. Dzisiaj produkcja chloru i chloroalkaliów zajmuje bardzo ważne miejsce w wielu krajach świata. Chloroalkalie, wśród nich najważniejszy jest między innymi wodorotlenek potasu i wodorotlenek sodu, produkowane są także w Polsce. Podaż na chloroalkalia jest bardzo duża we wszystkich krajach świata, gdyż są one niezbędnym surowcem w wielu dziedzinach przemysłu. Chloroalkalia są wykorzystywane nawet do produkcji leków na przeziębienie.

Gałęzie przemysłu, w których używane są chloroalkalia

Wodorotlenek sodu bardziej znany pod nazwą soda kaustyczna jest jednym z najczęściej wykorzystywanych chloroalkalii Korzysta z niego bardzo wiele gałęzi przemysłu. Stosowany jest w przemyśle hutniczym, petrochemicznym, kosmetycznym, spożywczym, metalurgicznym, farmaceutyczny i tekstylnym. Jest przydatny w procesach obróbki metali oraz w stacjach uzdatniania wody. Soda kaustyczna jest jednym z podstawowych surowców chemicznych zaliczanych do grupy chloroalkaliów. Jest to substancja, która ma bardzo silne właściwości żrące w kontakcie z powietrzem. Jest bezzapachowa, stosowana między innymi do produkcji mydeł, bielenia masy celulozowej, do przeróbki ropy naftowej, do otrzymywania kwasu salicylowego i produkcji popularnego środka na przeziębienie – polopiryny. Największe ilości sody kaustycznej zużywa przemysł chemiczny. Jako ciekawostkę warto dodać, że wodorotlenek sodu służy do produkcji sztucznego jedwabiu. Do grupy chloralkaliów należy także podchloryn sodu. Jego zaletą jest fakt, iż nie ma on takiego nieprzyjemnego zapachu jak chlor. Jest jednak równie jak skutecznym środkiem do dezynfekcji. Stosowany jest nie tylko w stacjach uzdatniania wody. Znalazł on zastosowanie równie do dezynfekcji wody w basenach kąpielowych, elektrociepłowniach, przemyśle papierniczym, spożywczym. Podchloryn sodu dodawany jest także do środków czyszczących i wybielaczy. Ma silne działanie biobójcze, sprawdza się więc także do dezynfekcji salonów spa. Nie jest toksyczny, jest więc środkiem bardzo bezpiecznym. W branży tworzyw sztucznych wykorzystywany jest monochlorobenzen. Używany jest on między innymi do wytwarzania półproduktów dla przemysłu farmaceutycznego, fenolu, do produkcji środków ochrony roślin. Do chloroalkaliów należy także sól techniczna i kwas solny. Sól techniczna używana jest zimą do posypywania chodników i dróg. Jej szczególną właściwością jest zdolność do rozpuszczania lodu – dzięki temu nasze drogi mogą być zimą przejezdne. Niestety, nie wpływa ona pozytywnie na nasze obuwie, podwozia i karoserie samochodów. Szkodzi także środowisku naturalnemu.

Chloroalkalia są wykorzystywane w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Z wieloma z nich możemy zetknąć się na co dzień: kupując w aptece polopirynę czy poruszając się zimą po drogach.

Autor artykułu

PCC Prodex, która wchodzi w skład grupy PCC, czołowego producenta wysokiej jakości chloru i chloropochodnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *