Lampy uliczne LED

Jakie standardy musi spełniać oświetlenie uliczne?

Lampy uliczne stanowią specyficzny typ oświetlenia o wysokich wymaganiach użytkowych. Ze względu na wystawienie na oddziaływanie czynników atmosferycznych, a także intensywny charakter pracy w trudnych warunkach, oświetlenie uliczne musi spełniać najwyższe standardy. Jakie dokładnie cechy powinny posiadać lampy stanowiące element infrastruktury ulicznej i dlaczego warto w tym celu wykorzystać technologię LED?

Energooszczędność

Regulacje związane z ochroną środowiska i racjonalną gospodarką surowcami naturalnymi, a także chęć optymalizacji kosztów to główne czynniki decydujące o wyborze technologii oświetleniowej. Kryteria te spełniają lampy LED, które charakteryzują się bezkonkurencyjnym stopniem energooszczędności. Diody elektroluminescencyjne zużywają bowiem znacznie mniej prądu od tradycyjnych żarówek, halogenów czy jarzeniówek. W praktyce oznacza to zużycie energii mniejsze o nawet 60%, przy czym należy tu wziąć pod uwagę skalę zastosowania oświetlenia ulicznego. Duża ilość lamp emitujących mocny strumień rozświetlający rozległy teren – taki rozmiar eksploatacji w przypadku tradycyjnych żarówek wiązałby się z ogromnym zużyciem energii. Technologia LED pozwala na obniżenie kosztów oświetlenia.

Funkcjonalność

Dobre oświetlenie uliczne powinno łączyć energooszczędność z wysoką wydajnością. Lampy instalowane na ulicach, przy chodnikach, w parkach i innych miejscach muszą dobrze rozświetlać nawet największe ciemności, zapewniając tym samym bezpieczeństwo przechodniom oraz kierowcom. Diody elektroluminescencyjne sprawdzają się pod tym względem znakomicie, emitując mocny, jasny strumień światła. Wydajność oznacza również długą żywotność oświetlenia. Podczas gdy zwykłe żarówki wymagały częstych wymian, czas pracy diod LED szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy godzin. Niezawodność lamp LED wynika również z ich konstrukcji. Mocne aluminiowe oprawy są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale także na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wiatr czy opady, na które narażone są lampy uliczne.

Bezpieczeństwo użytkowania

Ze względu na szerokie zastosowanie lamp ulicznych w przestrzeni publicznej, wykorzystana w tym celu technologia powinna gwarantować pełne bezpieczeństwo użytkowania. Chodzi tu o ochronę zarówno środowiska naturalnego, jak również zdrowia i życia ludzkiego. Lampy uliczne LED, które znajdziemy np. w ofercie firmy MTLed, nie zawierają toksycznej rtęci i innych niebezpiecznych substancji, nie generują też szkodliwego promieniowania czy gazów. Podsumowując: energooszczędne, wydajne i bezpieczne lampy LED to znakomite rozwiązanie dla oświetlenia ulicznego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *