podstawowe-rodzaje-szczypiec-jakie-maja-zastosowanie

Podstawowe rodzaje szczypiec. Jakie mają zastosowanie?

Szczypce są jednym z najpowszechniejszym i najczęściej stosowanym narzędziem ręcznym. Służą przede wszystkim do uciskania, zgniatania, zaginania, kształtowania i cięcia różnych elementów. W ofercie sklepów dostępnych jest wiele rodzajów szczypiec, pomocnych w wykonywaniu konkretnych zadań.

Biorąc pod uwagę przeznaczenie i możliwość zastosowania szczypiec, możemy wyróżnić między innymi modele uniwersalne, do ściągania izolacji, nastawne, zaciskowe i zbrojarskie oraz do pierścieni i otworów. Do czego możesz wykorzystać każdy z nich?

Szczypce uniwersalne

Szczypce uniwersalne potocznie nazywane są kombinerkami. To najpopularniejszy rodzaj szczypiec, co potwierdza między innymi fakt, że są jednym z podstawowych elementów wyposażenia warsztatu zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Szczypce uniwersalne mają płaskie wykończenie, wyprofilowane szczęki i ostre krawędzie, dzięki czemu możesz je z powodzeniem wykorzystać do przytrzymywania, zgniatania, zaginania i cięcia elementów.

Szczypce do ściągania izolacji

Zwane też ściągaczami izolacji, należą do grupy szczypiec specjalnych i służą do usuwania izolacji z kabli oraz przewodów elektrycznych. Szczypce do ściągania izolacji umożliwiają sprawne, swobodne, a przede wszystkim bezpieczne nacięcie otuliny oraz jej usunięcie. Jeśli planujesz prace na przewodach pod napięciem, wybierz szczypce izolowane 1000 V.

podstawowe-rodzaje-szczypiec-jakie-maja-zastosowanie-2

Szczypce nastawne

Modele te występują także pod nazwą szczypiec do rur. Szczypce nastawne mają rozsuwane powierzchnie trzymające, pozwalające na chwytanie rur różnych rozmiarów, co decyduje o ich dużej popularności. Są powszechnie używane przez osoby wykonujące prace hydrauliczne i monterskie oraz związane z wodociągami bądź armaturą.

Szczypce zaciskowe i zbrojarskie

Szczypce zaciskowe są wyposażone w szczęki o różnych kształtach, mechanizm zapadkowy, odpowiadający za blokowanie i stały nacisk, oraz śrubę, umożliwiającą regulację siły nacisku. Ze względu na swoją konstrukcję, szczypce zaciskowe sprawdzają się przy spawaniu oraz pracach samochodowych i hydraulicznych. Z kolei szczypce zbrojarskie mają małą głowicę oraz długie ramiona, ułatwiające zakręcanie drutów zbrojeniowych i odcinanie końcówek.

Szczypce do pierścieni i do otworów

Szczypce do pierścieni znajdują zastosowanie przy odginaniu pierścieni blokujących, przez co są wykorzystywane głównie przez profesjonalistów. Natomiast szczypce do otworów, inaczej nazywane otwornicami lub dziurkaczami, posiadają owalne noże, dzięki czemu pozwalają robić otwory w miękkich materiałach.

podstawowe-rodzaje-szczypiec-jakie-maja-zastosowanie-3

Podział szczypiec ze względu na kształt

Biorąc pod uwagę kształt szczypiec, możemy podzielić je na płaskie i okrągłe, wydłużone proste i wygięte, czołowe oraz boczne. Szczypce płaskie mogą służyć do przytrzymywania, ściskania i kształtowania elementów, zaś modele okrągłe, wyposażone w okrągłe szczęki, nadają się do kształtowania drutów, blaszek i przewodów.

Szczypce wydłużone proste są niejako połączeniem szczypiec płaskich i okrągłych. Modele wygięte mają podobną konstrukcję, przy czym końcówki ich szczęk są wygięte ku górze. Oba rodzaje stosowane są przede wszystkim przez profesjonalistów.

Szczypce czołowe wyróżniają się krótką, ale solidną budową szczęk i ostrymi krawędziami. Umożliwiają przycinanie oraz zaginanie drutów, prętów, kabli, a nawet gwoździ. Z kolei szczypce boczne są przeznaczone głównie do cięcia drutów i przewodów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *