Metody wybielania zębów

Metody wybielania zębów

Śnieżnobiały uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Jednak naturalny odcień zębów nie zawsze jest biały. Dodatkowo czynniki zewnętrzne, takie jak picie kawy czy palenie papierosów mogą spowodować nieestetyczne przebarwienia. Dlatego coraz bardziej popularne staje się wybielanie zębów, co pozwala na posiadanie pięknego uśmiechu. Jakie są metody i na czym polegają?

Jakie są przyczyny nieestetycznego koloru zębów?

Kolor zębów zależy głównie od predyspozycji genetycznych, koloru oraz grubości szkliwa. Jednak na kolor może też wpływać spożywane jedzenie oraz przyjmowane używki. Głównie są to kawa, herbata oraz papierosy, dlatego palacze mają przeważnie mocno żółte zęby. Ważne jest, aby osoby decydujące się na wybielanie zębów rzuciły nałóg oraz zmniejszyły ilość spożywanej kawy i herbaty, co pozwoli na zauważenie rezultatów po kilku tygodniach – nawet bez wykonania zabiegu.

Kolor zębów zależy także od ich kondycji. Często zmiana ich zabarwienia świadczy o toczącym się procesie chorobowym. Dodatkowo niedokładne dbanie o higienę jamy ustnej powoduje, że zęby wyglądają nieestetycznie. Przed zabiegiem należy udać się na wizytę konsultacyjną, która pozwoli lekarzowi na sprawdzenie stanu zębów. Przed wybielaniem zębów w gabinecie stomatologicznym uzębienie musi zostać w pełni wyleczone. Czasami stomatolog decyduje się także na piaskowanie, co pozwala na pozbycie się kamienia nazębnego i pozostałych zanieczyszczeń.

Jakie są metody wybielania zębów?

W stomatologii estetycznej istnieje kilka różnych metod wybielania zębów. Wybór zależy od indywidualnych preferencji.

Jak mówi stomatolog z Przychodni Stomatologicznej Dental: „Jedną z metod wybielania zębów jest metoda nakładkowa. Polega ona na przygotowaniu indywidualnych nakładek dla pacjenta. Przed ich nałożeniem na zęby trzeba zaaplikować żel wybielający. Takie nakładki trzeba stosować regularnie i zakładać na noc, aby przyniosły oczekiwane efekty. Po ich zdjęciu należy dokładnie umyć zęby pastą z fluorem. Taka kuracja trwa od 5 do 14 dni w zależności od oczekiwanych efektów oraz naturalnego koloru zębów”.

Kolejną metodą jest wybielanie zębów z wykorzystaniem lampy. Taki zabieg wykonuje się jednorazowo w gabinecie stomatologicznym. Stomatolog aplikuje żel na uzębienie, a następnie używa lampy wydzielającej wiązki światła niebieskiego. Taki zabieg trwa około 30 –60 minut. Według skali Vita ta metoda pozwala na uzyskanie zębów jaśniejszych nawet o kilka odcieni.

W stomatologii estetycznej można wybielać nawet martwe zęby. Wybielanie wewnętrzne pozwala na rozjaśnienie koron zębowych. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, u których zostało wykonane leczenie endodontyczne. Ta metoda polega na zabezpieczeniu kanału, ponieważ do wnętrza zęba podaje się preparat wybielający. Następnie wypełnia się komory materiałem rozjaśniającym. Efekt utrzymuje się od 2 do 3 lat, ale znaczny wpływ na jego trwałość ma przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej oraz diety.