Elewacje w nowoczesnym budownictwie – trendy

Nowoczesne budownictwo coraz częściej stawia na prostotę. Geometryczne formy, pozbawione detali architektonicznych, sprzyjają osiągnięciu parametrów energooszczędnych. W takich budynkach elementem kontrastowym są oryginalne elewacje oraz duże przeszklenia.

Nowoczesna elewacja musi wyróżniać się nie tylko estetyką i oryginalnym wyglądem, dodatkowo inwestorzy często stawiają na jej funkcjonalność oraz odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Współczesne budownictwo pozwala na zaaranżowanie nieruchomości idealnie komponującej się z otaczającym ją krajobrazem. Dzisiejsza moda daje wiele możliwości – można łączyć kontrastujące kolory, a także zestawiać na elewacji różne materiały o odmiennej fakturze, np. stal ze szkłem lub drewno z kamieniem.

Magia koloru na elewacji

Nowoczesna elewacja w odmiennych kolorach to ciekawe i chętnie wybierane rozwiązanie. Na taki krok decydują się często inwestorzy, którzy dysponują ograniczonym budżetem na budowę i wykończenie domu. Obecnie dużą popularnością cieszą się surowe białe fasady wzbogacone szarością, czernią lub grafitem. Stosuje się je jako akcenty w postaci grubych pasów oplatających dom lub w geometrycznych kształtach na różnych powierzchniach budynku. Odmiennymi kolorami są także podkreślane inne części nieruchomości, np. piwnice, garaż lub weranda. Nowoczesna elewacja będzie raczej zdominowana zimnymi barwami, rzadziej stosuje się ciepłe połączenia, używa się ich raczej do przełamanie szarości.

Naturalne materiały – kamień i drewno

Inwestorzy mieszkający blisko terenów zielonych lub lubiący naturalne materiały, stawiają często na kamień lub drewno na fasadzie budynku. Te materiały idealnie wtapiają się w krajobraz ogrodu, parku lub sadu. Dużą popularnością cieszą się elewacje utrzymane w klimacie ascetycznej elegancji i dodatkowo przełamane powierzchniami drewnianym. Natomiast kamień doskonale sprawdza się na budynkach nowoczesnych – można go stosować na całej powierzchni lub tylko na wybranych fragmentach elewacji. Kamienne i kamieniopodobne płytki bardzo dobrze łączą się z drewnem, nadając budynkowi stylowy, nieco romantyczny charakter.

Nowoczesna elewacja ze szkła

Elewacje szklane zyskują coraz więcej zwolenników. Coraz częściej wykorzystuje się je nie tylko na wielkoformatowych budynkach, ale również na domach jednorodzinnych. Przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu zapewniają domownikom panoramiczny widok, a jednocześnie otwierają mieszkanie na las, ogród i otaczającą przestrzeń. Dodatkowo elewacje szklane dodają budynkowi lekkości, a do jego wnętrza wprowadzają światło i ciepło słoneczne. Dom z dużymi przeszkleniami staje się jasny, przytulny, a taka atmosfera wpływa pozytywnie na domowników. Elewacja ze szkła wspiera jednocześnie w naturalny sposób ogrzewanie budynku, co przekłada się na energooszczędność.

W nowoczesnym budynku elewacja powinna być nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna. Postęp i rozwój technologii w budownictwie sprawiają, że fasady są coraz bardziej pomysłowe, nierzadko stając się prawdziwymi dziełami sztuki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *