Bakteriologiczne badanie żółci

Badanie bakteriologiczne wykonuje się w sytuacji, kiedy istnieje podejrzenie infekcji bakteryjnej. Kiedy zaczyna doskwierać wątroba lub pęcherzyk żółciowy, aby postawić odpowiednią diagnozę lekarze zlecają szereg badań. Które z nich pomagają zdiagnozować infekcje bakteryjne?

ŻÓŁĆ WĄTROBOWA I BAKTERIE

Wątroba jest największym narządem wewnętrznym człowieka, jednym z jej licznych zadań jest produkcja i wydalanie żółci. Której głównym zadaniem jest neutralizowanie i eliminowanie zmetabolizowanych lipidów – np. cholesterolu, substancji mineralnych np. miedzi oraz leków. (2).

Nieprawidłowy przepływ żółci może powodować liczne choroby lub być przyczyną infekcji. Cholesteaza jest to zastój żółci w drogach żółciowych, dzieje się tak w wyniku zablokowania przewodów żółciowych lub bezpośredniego uszkodzenia komórek wątroby (2).

Innym schorzeniem, do którego przyczynia się nieodpowiedni odpływ żółci wątrobowej, na skutek zamknięcia lub zwężenia przewodów żółciowych może być zapalenie dróg żółciowych. W wyniku zamknięcia odpływu żółci pojawiają się bakterie Gram ujemne np. E.coli , Gram dodatnie np. Enterobacter spp. oraz drożdżaki. Zapalenie może towarzyszyć nowotworom wątroby lub kamicy przewodowej (3).

Aby prawidłowo zdiagnozować zapalenie dróg żółciowych wykonuje się badania bakteriologiczne żółci pod kątem bakterii, a także badanie laboratoryjne leukocytów, leukocytoza przekraczająca 20G/1 (20 000/mm3) wskazuje na cholestaze (3).

JAK WYKORZYSTUJE SIĘ SONDĘ ŻOŁĄDKOWĄ?

Sondę nosowo – żołądkową wykorzystuje się w leczeniu niedrożności żołądkowo – jelitowej, niedrożności porażennej, a także przy usuwaniu toksycznych substancji np. alkoholu, leków, narkotyków, z organizmu w celu ochrony wątroby, to tak tzw. ,,płukanie żołądka”(1).

Ciekawi Cię, co to właściwie jest sonda żołądkowa? To najczęściej plastikowa rurka o długości około 85 cm. Współczesne sondy są wyposażone w urządzenia pomagające utrzymać odpowiednią pozycję w żołądku lub znaczniki, które są widoczne w promieniach rtg (1). Aby zwiększyć komfort zakładania sondy używa się preparatów ułatwiających poślizg oraz przechowuje się ją w chłodnym miejscu, aby była bardziej giętka (1). Zakładanie sondy jest mało przyjemnym zabiegiem, może podrażnić gardło oraz wywoływać odruch wymiotny.

Czy sondy przydają się do czegoś jeszcze? Wykorzystuję się je również w diagnostyce chorób wątroby. Minisondy, które są miniaturowymi głowicami aparatu ultradźwiękowego wykonują badania przewodu trzustkowego oraz żółciowego. Za pomocą sond, a raczej generowanych przez nich fal uderzeniowych można usunąć złogi zbierające się w kanałach żółciowych, dzięki temu odblokować przepływ żółci (3).

Obecnie zastosowanie wysokich i nowoczesnych standardów diagnostyki – badaniom bakteriologicznym, radiologicznym oraz ultrasonograficznych, pomaga przyśpieszyć wykrycie niebezpiecznych chorób pęcherzyka żółciowego i wątroby. Szerszy artykuł na ten temat znajdziesz na cholestilmax.pl.

  1. Conacher J. Zakładanie sondy nosowo-żołądkowej. Rozdział 26 Dostęp online: http://www.wydawnictwopzwl.pl/download/216890100.pdf Data dostępu: 21.03.2017
  2. Damianov I. Patofizjologia. Roz. 8. Choroby wątroby i dróg żółciowych. 2010:273-298
  3. Nowakowska-Duława E, Nowak A. Postępy w diagnostyce i leczeniu chorób dróg żółciowych. Postępy Nauk Medycznych 2001;2,:3-13

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *