gerber dzieci jedzenie

Ekologiczna żywność w diecie dziecka

W przeciwieństwie do dorosłego człowieka dziecko nie ma dojrzałego układu odpornościowego. Jego organizm nie jest w pełni ukształtowany, mózg i ciało nadal się rozwijają. Z tych powodów warto zwrócić uwagę na to, czym odżywiamy malucha. Zbilansowana, wartościowa dieta to jeden z filarów zdrowego życia, zarówno dla dziecka, jak i dla osoby dorosłej.

Oprócz ułożenia jadłospisu w taki sposób, aby dostarczyć organizmowi maluszka wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów, warto zastanowić się nad jakością produktów spożywczych. Współcześnie w rolnictwie używa się dużej ilości nawozów, środków grzybo- i owadobójczych, a także przyspieszających wzrost. W hodowlach przemysłowych kurczaki są faszerowane antybiotykami, a ryby jedzą mączkę zamiast naturalnego pokarmu. Wszystkie te działania odbijają się na spożywanym przez nas jedzeniu. Wprowadzamy do organizmu szkodliwe substancje będące konsekwencją sposobu, w jaki jest obecnie produkowana żywność na masową skalę.

Chcemy jak najlepiej dla swojego dziecka, staramy się zapewnić jemu dobre warunki życiowe i prawidłowy rozwój. W tym celu warto postawić na bezpieczną, przebadaną żywność, wyprodukowaną bez użycia szkodliwych nawozów oraz innych chemicznych substancji. Takie produkty są oznaczone za pomocą odpowiedniego logo (liścia ułożonego z białych gwiazdek na zielonym tle) i mają unijny certyfikat gwarantujący ich ekologiczne pochodzenie. Jest to żywność pochodząca z gospodarstw blisko natury, gdzie produkuje się warzywa i owoce bez udziału pestycydów i innych chemikaliów, a inwentarz gospodarski ma swobodny wybieg i spożywa naturalne pasze bez antybiotyków i stymulatorów wzrostu.

Certyfikat unijny potwierdza również, ze kupione przez nas jedzenie nie było modyfikowane genetycznie, ani wzbogacane szkodliwymi konserwantami i polepszaczami. Warto jednak dodać, że niektóre dodatki do żywności ekologicznej są dopuszczalne przez Komisję Europejską, ich lista znajduje się w wydanym przez nią rozporządzeniu.

Według badań przeprowadzonych w Europie i USA, żywność ekologiczna jest nie tylko pozbawiona zanieczyszczeń chemicznych, ale również bogatsza w witaminy i minerały w stosunku do konwencjonalnej. Jedno z tych badań pochodzi z 2001r. i zostało przeprowadzone przez ekspert żywienia Virginię Worthington z Johns Hopkins University w Stanach Zjednoczonych, która sprawdzała składniki odżywcze zawarte w warzywach, owocach i pieczywie z różnych rodzajów upraw. Uzyskane wyniki wykazały, że przeciętnie produkt ekologiczny zawiera między innymi 27% więcej witaminy C, 21% więcej żelaza oraz 29,3% więcej magnezu niż tradycyjny.

Mówiąc w skrócie, z uwagi na nieprzeciętne korzyści dla zdrowia, warto skomponować dietę naszego dziecka w oparciu o żywność ekologiczną. Nie jest to trudne, ponieważ zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych mamy możliwość zakupu produktów opatrzonych certyfikatem. Są to między innymi marki: Hipp Bio, Gerber Organic, Sun Baby czy Smileat.