Jakie błędy popełniamy przy kupowaniu mieszkań?

Inwestycje w nieruchomości wiążą się z podejmowaniem bardzo ważnych decyzji. Niestety bardzo często ludzie popełniają przy nich błędy – szczególnie w przypadku kupowania swojego pierwszego mieszkania.

Jak ich uniknąć i czego dotyczą najczęstsze nieporozumienia? Przeanalizujemy ten temat biorąc pod uwagę mieszkania na Mokotowie i doświadczenia ich nabywców.

– Nie sądziłam, że tak będzie – opowiada Agnieszka, trzydziestoletnia mieszkanka stolicy. Dwa lata temu postanowiła ustabilizować się i kupić swoje pierwsze mieszkanie. Nie posiadała wystarczającej ilości gotówki, zatem musiała posiłkować się kredytem. Nie chcąc zadłużać się zbyt mocno, wybrała niewielki lokal składający się z jednego pokoju z aneksem kuchennym. – Na początku było super, idealnie spełniało moje potrzeby singielki – mówi właścicielka – ale kilka tygodni później poznałam Konrada. Wszystko potoczyło się bardzo szybko, zaręczyliśmy się, zdecydowaliśmy się na dziecko. No i to mieszkanie nie spełnia naszych potrzeb. Będę musiała przeznaczyć je na wynajem. A kredyt zostaje.

Agnieszka jest wygrana, ponieważ i tak mieszkania w warszawie przynoszą zyski. Jej historia poświadcza jednak, że potrzeby mieszkaniowe bywają bardzo płynne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obciążeń stabilizacji. Zmiana pracy, zmiany w życiu rodzinnym, to wszystko może powodować także zmiany miejsca zamieszkania. Właśnie dlatego wybierając nieruchomość dla siebie warto uwzględnić też ewentualne potrzeby wynajmujących i potraktować swój lokal jako potencjalny biznes.

– Przeliczyłem się – słyszymy od innego mieszkańca stolicy, który wybrał zbyt drogą nieruchomość i pół roku później stracił pracę. Nie tylko koszty kredytu, ale też samego utrzymania mieszkania zaczęły go przerastać. Znalazł nową pracę, lecz mimo systematycznego pokrywania rachunków żałuje, że nie wziął pod uwagę potencjalnych trudności i był zbyt pewny siebie.

Ta historia wskazuje konieczność dokładnego oszacowania swoich możliwości. Można kupić nowe mieszkania w bardzo atrakcyjnych cenach – poza ceną samej nieruchomości jednak trzeba też przemyśleć przyszłe planowane opłaty. Podejmowanie świadomych decyzji jest o wiele mniej ryzykowne i pozwala cieszyć się swoim nowym lokum bez częstego zaglądania w portfel.