Alkoholizm – jak przekonać chorego do leczenia?

Alkoholizm jest stale postępującym schorzeniem, związanym z uzależnieniem od alkoholu. To utrata kontroli nad ilością spożywanych trunków, która związana jest zarówno z psychiką, jak i stroną fizyczną. Mimo że sam mechanizm powstawania podobnego uzależnienia nie został jeszcze do końca wyjaśniony, bardzo ważne jest podjęcie szybkiego leczenia, nim jeszcze szkody w ciele nie będą groźne dla życia. Jak jednak przekonać chorego do leczenia?

Alkoholizm – kiedy interweniować?

Spożywanie alkoholu samo w sobie nie jest złe – wszystko jest przecież dla ludzi. Ważne jednak, żeby robić to z umiarem i nie popaść w systematyczność, bo to pierwszy krok do uzależnienia. Ażeby można było mówić o uzależnieniu, musi wystąpić jednocześnie kilka jego objawów, do których należy między innymi odczuwanie głodu alkoholowego, problemy z kontrolowaniem picia, zwiększona tolerancja alkoholu, wystąpienie objawów abstynencyjnych (jak drżenie mięśniowe, drażliwość, tachykardia czy bezsenność) i tak dalej.

Zaobserwowanie podobnych objawów kwalifikuje się już do podjęcia leczenia – choć najlepiej działać nawet wcześniej, prewencyjnie, jeśli zauważymy że bliska nam osoba zaczyna zbyt bardzo interesować się piciem alkoholu.

Jak trafić do alkoholika?

Detoks alkoholowy nie jest na pewno przyjemny, ale pozwala oczyścić ciało z toksyn, które nagromadziły się w nim w czasie długotrwałego picia. Powinien być poparty psychoterapią, która pozwoli zażegnać problem również na arenie psychicznej. Możliwa jest psychoterapia indywidualna lub grupowa, przy czym wszystko zależy od stanu pacjenta i od konkretnego przypadku. Aby jednak możliwe było zastosowanie odpowiednich środków czy działań, konieczne jest przekonanie alkoholika, żeby się leczył – a to jest szalenie trudne!

Pierwszy krok jest najtrudniejszy – trzeba go zrobić nie wówczas, gdy człowiek będzie pod wpływem alkoholu, lecz wtedy gdy będzie trzeźwy. Trzeba mieć dowody jego złego zachowania, mówić rzeczowo i na temat oraz ostrzec, że będziemy wspierać chorego w procesie leczenia, jednak tylko w nim. Jeśli postanowi nie iść na terapię, ze swoim problemem zostanie sam. Takie ograniczone wsparcie jest bardzo istotne, bo zbyt wiele osób wręcz kryje alkoholika. Nie można ukrywać problemu – jeśli inni będą o nim wiedzieli, alkoholik może szybciej zrozumieć, że ma wielki problem.

Detoks alkoholowy Wrocław

Jeśli już uda się przekonać chorego do pójścia na odwyk, to gdzie należy się zgłosić? Rewelacyjną opinię posiada Droga Powrotna – firma zajmująca się leczeniem uzależnień. Oferuje ona fachową pomoc tak chorym, jak i ich bliskim. Do organizmu chorej osoby stopniowo powracają utracone niedobory odżywcze. Detoks alkoholowy ma też na celu pozbycie się toksyn. Konieczne jest również prowadzenie terapii, zgodnej z danym przypadkiem i opinią wystawioną przez lekarza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *