biegunka

Co na biegunkę – jak sobie z nią radzić?

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest biegunka. Może mieć różne podłoże – czynnik stresogenny, zła dieta, przejedzenie, reakcja organizmu na nieświeży czy określony typ produktu. Pojawia się także w następstwie brania leków i przy niektórych schorzeniach.

Najczęściej wywołana jest przez infekcję bakteryjną lub wirusową. Biegunki występujące podczas grypy żołądkowej, mają źródło w rotawirusach, na które tak naprawdę nie ma skutecznego lekarstwa. Trzeba ten stan po prostu przejść i zażywać leki łagodzące objawy.

Wielokrotnie cierpią na biegunkę nią ludzie zmagający się z jelitem nadwrażliwym lub zaburzeniami immunologicznymi. W każdym jednak przypadku jej przebieg jest bardzo uciążliwy. Są osoby, które nie mogą spożywać np. laktozy czy glutenu. Zjedzenie pokarmów z tymi składnikami, wywołuje często ostrą reakcję bólową biegunkę i wymioty.

Co na biegunkę stosować, aby jej przebieg był łagodny, a ona sama szybciej minęła? Jest szereg leków bez recepty, pomagających skutecznie zwalczać przykre objawy biegunki.

Jeśli jest to zatrucie pokarmowe, warto sięgnąć po tradycyjny węgiel leczniczy, którego zadanie polega na wiązaniu szkodliwych substancji w jelitach. Węgiel może też występować w formie syropu. W jego składzie znajdziesz wyciąg z czarnej borówki, mięty pieprzowej oraz rumianku. Składniki te pomagają utrzymać w zdrowiu układ pokarmowy oraz ułatwiają trawienie.

Przy ostrych i przewlekłych biegunkach stosuje się zazwyczaj tabletki, które zawierają składniki zmniejszające perystaltykę jelit i zmniejszające potrzebę natychmiastowego wypróżnienia.

Warto też zaopatrzyć się w mieszanki ziołowe, w których składzie znajdziesz m.in. kłącze pięciornika gęsiego, korę dębu czy owoce borówki czernicy, Wykazują one przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne, ściągające i przeciwwysiękowe.

A co na biegunkę dla maluchów będzie najlepsze? Istnieje szereg łagodnych leków dla najmłodszych. Są to np. saszetki smakowe czy elektrolity dla niemowląt. Możesz więc aplikowa, skomponowane specjalnie dla dzieci środki lecznicze.

Pamiętaj, że przy biegunce musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i uzupełnienie elektrolitów. Dobrym rozwiązaniem są np. tabletki musujące, pozwalające zachować wodno-elektrolitową gospodarkę organizmu. W ich składzie zawarte są witaminy i cenne minerały – m.in. sód stabilizujący gospodarkę wodną, glukoza stanowiąca źródło energii oraz witamina C.