kostki brukowej

Jak czyścic kostkę brukową?

Kostka brukowa to jeden z ważniejszych elementów wykorzystywanych do aranżacji przestrzeni. Odpowiednio dobrana potrafi odmienić wygląd danej powierzchni i nadać jej niespotykany dotąd charakter.

Kostka brukowa to jeden z ważniejszych elementów wykorzystywanych do aranżacji przestrzeni. Odpowiednio dobrana potrafi odmienić wygląd danej powierzchni i nadać jej niespotykany dotąd charakter. Jednak, aby wciąż zachwycała, powinna być regularnie myta – przez cały rok gromadzą się na niej wszelkie zanieczyszczenia. Nie jest to trudne zadanie. Bruk jest dość wdzięcznym materiałem, który można konserwować przy użyciu ogólnodostępnych środków czystości. Jeżeli będziemy o nich pamiętać, nasza kostka będzie przez cały rok wyglądać świeżo i estetycznie.

Myjka podciśnieniowa czy środki do czyszczenia – czym lepiej czyścić kostkę brukową?

Nawierzchnia kostki brukowej często pokryta jest piaskiem i różnego rodzaju zaciekami. Narzędziem, które ułatwia ich usunięcie, jest myjka podciśnieniowa. To wygodny i skuteczny sprzęt umożliwiający wyczyszczenia nawet najbardziej niedostępnych miejsc, na przykład szczelin między poszczególnymi kostkami. Wspomniana myjka pozwala na wyrzut silnego strumienia wody, który usuwa brud po bokach nawierzchni – w ten sposób usuniemy, chociażby gęsty mech. Zaletą myjki są również wymienne dysze. Dzięki nim można uzyskać lepszy efekt. Jeżeli zdecydujemy się korzystać z tego sposobu czyszczenia, pamiętajmy, aby nie wypłukać piasku spomiędzy kostek, który je stabilizuje. Jeżeli jednak to zrobimy, później koniecznie trzeba uzupełnić jego ilość.

Myjka podciśnieniowa nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, szczególnie z gęstymi plamami po oleju silnikowym lub grillowanym mięsie. Warto skorzystać wówczas z chemicznych środków czyszczących, najlepiej tych przeznaczonych do kostki brukowej. Zwykłe detergenty nie zawsze są w pełni skuteczne. Odpowiednie środki chemiczne przeznaczone do bruku nie tylko wywabią plamę, ale i przywrócą kostce naturalny kolor lub nawet nadadzą jej nowszą, ciekawszą barwę. Wśród dostępnych preparatów znajdziemy również i te, które usuwają mchy i glony – nie trzeba więc czyścić ich wyłącznie myjką.

Cement, farba, zaprawa murarska – jak wyczyścić z nich kostkę brukową?

Zanieczyszczenia, jakie dostają się na nawierzchnię, są niekiedy poważniejsze niż piasek, olej samochodowy czy mech. Z tym problemem szczególnie zmagają się osoby, które dokonywały wszelkich remontów. To najczęściej po nich pozostają na bruku resztki cementu, farby czy zaprawy murarskiej – jak je wówczas usunąć? Najlepiej zdrapać brud, zaraz po tym, jak zauważymy go na powierzchni kostki, a następnie opłukać ją wodą. Jeżeli jednak dowiemy się o tym już po fakcie, pozostaje nam skorzystać z piaskowania. Polega ono na czyszczeniu za pomocą strumienia sprężonego powietrza, szlifowania odpowiednimi tarczami lub przy użyciu strumienia wody zmieszanego z piaskiem. Jeżeli zależy nam, aby efekt był możliwie jak najlepszy, zlećmy wykonanie tego zadania fachowcom.

Impregnacja bruku – skuteczny sposób na zapobiegnięcie zanieczyszczeniom

Impregnacja kostki brukowej budzi emocje. Na ten temat jest wiele opinii, które dość często są ze sobą sprzeczne. Niemniej jednak osoby, które zdecydowały się ten zabieg, cenią sobie jego efekty.

Celem impregnacji jest ograniczenie chłonności kostki brukowej. Ma to duże znaczenie, gdyż zapobiega wniknięciu zanieczyszczeń w nawierzchnię. Zabieg ten zalecany jest w szczególności, gdy kostką wyłożony jest podjazd, taras lub okolice garażu. To właśnie w tych miejscach dochodzi najczęściej do zanieczyszczenia kostki gęstymi substancjami. Preparatami stosowanymi do impregnacji są zarówno środki czyszczące, jak i środki typowo impregnujące.

Jeżeli zdecydujemy się, aby zaimpregnować kostkę, pamiętajmy o tym, aby odbyło się w odpowiedniej temperaturze. Impregnacji szkodzi zbyt duże nasłonecznienie oraz zbyt rozgrzana nawierzchnia. Cały zabieg najlepiej wykonać kilka miesięcy od położenia nawierzchni. W tym czasie beton odpowiednio zgęstniej i nabierze wytrzymałości. Oprócz tego kostka powinna być wolna od wykwitów, czyli białego nalotu pojawiającego się w trakcie wiązania betonu – nie wolno impregnować kostki nim pokrytej. W przeciwnym wypadku kanaliki kapilarne zostaną zatkane, a wtedy już nie pozbędziemy się nalotu. Co ciekawe, niektórzy producenci kostki wydłużają czas wolny do impregnacji nawet do dwóch lat!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *