Aukcje sztuki dla wszystkich

Sztuka jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego człowieka.

Otaczanie się przedmiotami posiadającymi wartość niekoniecznie materialną, jest bardzo ważne z punktu widzenia samopoczucia, wrażliwości oraz rozwoju każdego z nas. Niestety, bardzo często wiele osób wychodzi z mylnego założenia, że sztuka musi bardzo dużo kosztować, zaś aukcje dzieł sztuki są przeznaczone tylko dla osób bardzo zamożnych. Owszem, tak niegdyś wyglądała sytuacja, jednakże czasy się zmieniają a wraz z nimi dostęp do sztuki.

Praktycznie każdy dom aukcyjny posiada chociażby aukcje sztuki młodej, na których to można zdobyć dzieła sztuki wywodzące się spod ręki młodych artystów. Nie zdążyli oni jeszcze zdobyć rozgłosu w świecie sztuki, co wcale nie umniejsza piękna oraz emocji płynących z ich prac. Jedyne co taka sytuacja umniejsza, to oczywiście cena startowa licytacji. Niektóre obrazy młodych artystów osiągają cenę początkową zaledwie 100 złotych, a z kolei inne dzieła można z powodzeniem wylicytować nawet za 300 złotych. Trzeba przyznać, że są to ceny bardzo przystępne i niekiedy niewiele różniące się od masowych dekoracji, jakie możemy znaleźć w dyskontach. Za to w ogromnym stopniu różni się ich jakość, serce włożone w wykonanie oraz przede wszystkim unikalność.

Znam osoby, które inwestują w młodych artystów kupując ich dzieła, gdyż mają nadzieję również kiedyś się na tym wzbogacić. Zasada jest prosta – artysta otrzymuje pieniądze za swoje dzieła, więc nie musi martwić się o kwestie materialne i ma motywację do dalszej pracy. Z czasem może on zyskać rozgłos i stać się bardzo popularny, dzięki czemu wartość wszystkich jego dzieł zaczyna automatycznie rosnąć. Wraz z tym, rośnie również cena naszego przykładowego obrazu, który zakupiliśmy na licytacji za 350 złotych, kiedy to wspomniany osobnik był jeszcze mało znany w artystycznym świecie.

Jak widać, czasy kiedy sztuka kosztowała faktyczne miliony dawno się już skończyły. Oczywiście, jeżeli mamy na tyle funduszy i chęci, to możemy wybrać się na bardziej ekskluzywną aukcję, gdzie z pewnością znajdą się dzieła o wiele droższe. Niemniej jednak, próg wejścia w posiadanie interesujących dzieł sztuki zmniejszył się, dzięki czemu sztuka jest dostępna dla zdecydowanej większej ilości osób.