Trujące rośliny w ogrodzie

Wiosna już zawitała nam na dobre, a cała okoliczna przyroda obudziła się do życia.

Dla większości z nas jest to najpiękniejszy czas, w którym możemy się zająć pielęgnacją naszego ogrodu. Jeżeli posiadamy swój kawałek ziemi, to zasadzamy tam i pielęgnujemy różnego rodzaju krzewy ozdobne oraz inne rośliny. Trzeba jednakże bardzo uważać, gdyż zdarza się, że najpiękniejsze kwiaty w ogrodzie mają właściwości trujące. Wobec tego, mogą one być równie niebezpieczne, co piękne.

Rośliny w swoim składzie zawierają bardzo wiele różnych substancji chemicznych, z których wiele może mieć bardzo zły wpływ na organizm człowieka. Są oczywiście również takie, które nie wyrządzą nam krzywdy, jednakże dobrze posiadać wiedzę o takich roślinach, które mogą nam zaszkodzić. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy nasz ogród jest ogólnodostępny dla gości i domowników, wśród których często znajdują się małe dzieci.

Jeżeli znajdziemy wśród naszych roślin gatunek trujący, to nie musimy go oczywiście od razu usuwać z grodu. Ważne, aby dobrze go zabezpieczyć i obchodzić się z nim bardzo ostrożnie. Niemniej jednak, jeżeli na naszej działce bawią się dzieci lub zwierzęta, to najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie takiej rośliny z ich zasięgu. Rośliny ozdobne mają bardzo wiele swoich przedstawicieli, więc z pewnością znajdziemy jakiś bezpieczny zamiennik dla trującego gatunku.

Niekiedy może być za późno i zdarzy się nam zatrucie – jak się zachować w takim wypadku? Pierwszym krokiem powinien być niezwłoczny kontakt z lekarzem lub najbliższym pogotowiem ratunkowym. Jeżeli nasze dziecko po powrocie z ogrodu objawia niepokojące symptomy, to najlepiej od razu wezwać pogotowie. Bardzo dobrze będzie również posiadać wiedzę na temat, co mogło być przyczyną takiego zatrucia, gdyż w wielu przypadkach jest to informacja przyspieszająca udzielenie odpowiedniej pomocy – podobnie jak w przypadku ukąszeń niektórych owadów lub gadów.

Pamiętajmy, że trujące rośliny w ogrodzie to ogromna odpowiedzialność, z której powinniśmy sobie zdawać sprawę. Dlatego też warto wiedzieć, jakie rośliny posiadamy w najbliższym otoczeniu oraz czy posiadają one substancje potencjalnie niebezpieczne dla człowieka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *