szczoteczki elektryczne

Jakie akcesoria stomatologiczne są niezbędne do codziennej higieny jamy ustnej?

Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala zachować wypełnienia dentystyczne w dobrym stanie na lata i cieszyć się własnymi zębami do starości.

Jak powinna przebiegać codzienna higiena jamy ustnej i jakie akcesoria stomatologiczne są do niej konieczne?

Wizyta u higienistki i stomatologa rozwieje wątpliwości

Efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej jest nie tylko próchnica, ale też halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, który może odbierać pewność siebie na co dzień. Jak upewnić się, że jama ustna jest czyszczona prawidłowo? Warto udać się na wizytę do higienistki, która sprawdzi to za pomocą barwiących tabletek. W miejscach, w których po umyciu zostanie kolor, nadal znajduje się płytka bakteryjna, czyli pożywka dla próchnicy. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przykładanie do każdego zęba szczoteczki elektrycznej, na minimum pięć sekund, dociskając końcówkę na wysokości dziąseł. Kolejnym krokiem jest higiena języka przy użyciu specjalnej skrobaczki, która pozwala pozbyć się bakterii, odpowiedzialnych między innymi za nieprzyjemny zapach z ust, ale też za powstawanie próchnicy.

Kolejnym nieodzownym etapem higieny jamy jest nitkowanie. Samo mycie zębów bez czyszczenia powierzchni międzyzębowych to jak sprzątanie mieszkania, ale nie pod szafkami i nie w rogach. Styczne między zębami to miejsca, w których bardzo często robi się próchnica. A można tego uniknąć stosując codzienne nici dentystyczne i to nie tylko po to, by pozbyć się resztek pokarmowych. Należy też stosować końcówki do czyszczenia powierzchni między zębami. Końcowym etapem jest użycie irygatora, który płucze jamę ustną.

Szczoteczki elektryczne nie są sobie równe

Na rynku pojawiają się szczoteczki elektryczne z coraz bardziej zaawansowanymi funkcjami. Niektóre sygnalizują na czerwono, jeśli szczoteczka przyciskana jest zbyt mocno do zęba. Można też na nich ustawić różne moce obrotów, np. delikatne dla dzieci. Nowoczesne szczoteczki przede wszystkim znacznie precyzyjniej czyszczą zęby z płytki bakteryjnej.

Prawidłowe czyszczenie jamy ustnej jest pracochłonne, niekiedy wymaga zmiany nawyków, ale tylko w ten sposób możemy cieszyć się zębami do starości, uniknąć ciągłego borowania, a przede wszystkim kosztownych implantów lub koronek.