żwirek dla kota

Na co zwracać uwagę wybierając żwirek dla kota?

Stało się, w Twoim domu pojawił się nowy zwierz. Koty są przesympatyczne, jednak teraz musisz zapewnić mu należytą opiekę. Oprócz jedzenia i miejsca do spania niezbędna będzie też kuweta. A w niej powinien znaleźć się żwirek dla kota. Jednak jaki będzie właściwy i pozwoli Ci sprawnie posprzątać po zwierzaku, który swoje potrzeby załatwia nawet kilkanaście razy dziennie?

Czysty i świeży żwirek to podstawa

Koty uwielbiają czystość i większość czasu spędzają na pielęgnowaniu swojego futerka. Tak samo podchodzą do kwestii kuwety, z której korzystają regularnie. A to oznacza, że Ty, jako opiekun, musisz ją systematycznie oczyszczać i dosypywać nowy żwirek dla kota. Szukając tego właściwego, można się naprawdę zdziwić, w jak wielu rodzajach on występuje. Jedne bardziej niż inne chłoną wilgoć i eliminują nieprzyjemny zapach, dlatego wybieraj mądrze. Czym więc kierować się w trakcie zakupu?

Silikonowy żwirek dla kota

To chyba obecnie najpopularniejszy żwirek, który wykonany jest ze sztucznego materiału – silikatu. Na co dzień wystarczy usuwać świeże zabrudzenia, a całość wymienić po trzech tygodniach. Taka częstotliwość wystarczy, gdyż materiał ten, przypominający drobne szkiełka, doskonale chłonie mocz i odór. Dla jeszcze większego komfortu możesz wybrać wersję zapachową, która rozpyla w powietrzu delikatny aromat. Twój kot także go doceni, ponieważ żwirek ten nie przykleja się do łap.

Żwirek bentonitowy

Swoim wyglądem bardziej przypomina naturalny piasek, jednak zdecydowanie lepiej chłonie wilgoć i zapach. Produkuje się go z naturalnej skały, dzięki czemu żwirek dla kota ma zwartą strukturę. Zwierzakowi ułatwia to zakopywanie nieczystości, a Tobie sprzątanie ich. Wynika to z doskonałej absorpcji materiału, która wiąże kocie odchody w łatwe do wyjęcia mokre grudki. Całość wymaga wymiany po dwóch tygodniach.

Żwirek z drewna

Futrzaki, które cenią sobie naturalne materiały, docenią ten żwirek, produkowany z wiórów drewnianych. Tobie powinien spodobać się on głównie dlatego, że można go spuszczać w toalecie, w przeciwieństwie do pozostałych żwirków dla kota. Niestety, jest on dość lekki, przez co kot łatwo roznosi go po domu. Trzeba też często wymieniać całość kuwety, szczególnie jeśli wybierzesz żwirek niezbrylający.

Ekologiczny żwirek dla kota

Wytwarzany z włókna grochu żwirek jest nietoksyczny i bardzo wygodny. Można spłukiwać go w toalecie lub wykorzystywać jako nawóz. Jest też bardzo chłonny i ceniony przez koty. Jeśli zależy Ci na ekologicznym rozwiązaniu, to ten z pewnością będzie dla Ciebie najlepszy. Ostatecznie jednak pozwól kotu podjąć decyzję.