Kołdra

Zdrowy sen: Kołdra czy koc?

Rozmiar i materiał decydują o tym, czy kołdra będzie nas regenerować podczas snu. Ale nie każdy koc jest odpowiedni dla każdego. Która kołdra jest najlepsza dla kogo?

Zasadniczo koc powinien być o 30 centymetrów dłuższy niż ty. Jeśli masz więcej niż 1,80m, dwumetrowy standardowy koc może nie wystarczyć – lepsza jest kołdra o długości 2,20m.

Koce powinny wchłaniać wilgoć

KołdraCiepłem naszego ciała ogrzewamy powietrze w i pod kocem – idealna temperatura to 32 stopnie. Dobry koc powinien ją utrzymywać. W nocy uwalniamy przez skórę do 500 mililitrów pary wodnej. Kołdra powinna tę wilgoć wchłaniać i oddawać ją do powietrza w pomieszczeniu – w przeciwnym razie wilgoć będzie się gromadzić. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale może być również niezdrowe: nasiąkanie wodą zaburza głębokość snu, co oznacza, że ​​nie regenerujesz się dobrze podczas snu. To z kolei może prowadzić do nadciśnienia i osłabienia układu odpornościowego. Aby temu zapobiec, każdy typ pozycji podczas snu potrzebuje innego koca.

 

Kołdry puchowe są wyjątkowo ciepłe i lekkie

Niedrogie kołdry puchowe zazwyczaj składają się z mieszanki puchu i pierza, przy czym udział puchu jest zwykle wyższy. Przed zakupem upewnij się, że wypełnienie z piór nie pochodzi z żywych zwierząt, które jest dla nich wbrew pozorom ogromnie bolesne (!), ale że pióra pochodzą od już martwych gęsi.

Kołdry puchowe są szczególnie ciepłe, przytulne i lekkie, dlatego nadają się zwłaszcza dla osób śpiących, które mają tendencję do marznięcia, o większym zapotrzebowaniu na ciepło. Jeśli jednak szybko się pocisz, puch i pierze są mniej odpowiednie. Chociaż pochłaniają wilgoć, odprowadzają ją gorzej niż inne wypełnienia.

 

Włosie naturalne łatwo chłonie wilgoć

Kołdry z naturalnego włosia są zwykle wypełnione owczą wełną, kaszmirem lub sierścią wielbłądzią, przez co są znacznie cięższe niż kołdry puchowe. Naturalne włosy mają swój własny zapach. Jest to spowodowane tłuszczem wełnianym pochodzenia zwierzęcego (lanoliną), który powleka włosie. Podczas użytkowania zapach ten jednak się rozprasza, a koc nabiera zapachu człowieka.

Kołdry z naturalnych włosów zapewniają ciepło jak puch, ale nie są tak puszyste. Potrafią wchłonąć dużo wilgoci i szybko ją uwolnić.

 

Koce z włókien roślinnych łatwo się wentylują

Koce bez składników zwierzęcych wypełnione są celulozą, bawełną, lnem lub konopiami. Takie przykrycia nie dają jednak zupełnego komfortu. Koce z włókien roślinnych nie zatrzymują też ciepła, ale można je prać. Ponieważ mogą magazynować i uwalniać szczególnie dużą ilość wilgoci, posiadają właściwości wentylujące.

 

Koce syntetyczne pochłaniają mało wilgoci

Kołdry syntetyczne wypełnione są poliestrem, produkowanym z ropy naftowej. Koce z włókien poliestrowych można prać i są łatwe w pielęgnacji. Minusem jest to, że pochłaniają bardzo mało wilgoci, więc pod kołdrą syntetyczną jesteś bardziej podatny na pocenie się. Większość kocyków syntetycznych mimo wszystko nie zatrzymuje ciepła.

 

Koce z włókien roślinnych i poliestru dla osób uczulonych na kurz domowy

Oprócz koców z wypełnieniem z włókien roślinnych, koce poliestrowe są idealne dla osób uczulonych na kurz domowy. Warto przypomnieć, że na alergików nie działają same roztocza kurzu domowego, ale ich odchody. Może to doprowadzić do zatkanego nosa, szczególnie rano, kataru, podrażnienia skóry, a nawet astmy i nocnej duszności. Dlatego alergicy powinni mieć możliwość prania kołder w temperaturze powyżej 60 stopni, a poszewka powinna być utkana ciasno, tak aby roztocza nie mogły przedostać się do wypełnienia.

https://www.koceo.pl/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *