wpuszczane zamki

Zamki wykorzystywane w toaletach

Odwiedzając toaletę, czy to w prywatnej łazience w domu, czy też w publicznym WC, potrzebujemy poczucia prywatności. Dlatego zarówno drzwi kabin WC w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szkoły czy urzędy, jak i wewnętrzne drzwi łazienkowe w naszych mieszkaniach, powinny być wyposażone w zamki, umożliwiające zamknięcie się w pomieszczeniu od wewnątrz.

Dorośli czytelnicy tego tekstu mogą pamiętać czasy, w których do zamknięcia się w łazience służył zwykły haczyk. W nowoczesnych wnętrzach nie spotkamy się z takimi rozwiązaniami. Drzwi, podobnie jak pozostałe elementy wyposażenia łazienki, pełnią już nie tylko funkcje praktyczne, są też ważną częścią aranżacji. Dlatego popularne niegdyś haczyki zostały wyparte przez znacznie elegantsze, wpuszczane zamki WC.

Skrócona charakterystyka i przykłady zamków do WC

„Mechanizmy do drzwi łazienkowych stanowią odrębną kategorię zamków wewnętrznych. Najpopularniejsze z nich są modele wpuszczane, czyli takie, które montuje się wewnątrz płyty drzwiowej. Większość typowych zamków do WC obsługiwana jest bez konieczności użycia klucza. Zatrzaśnięcie drzwi od wewnątrz najczęściej odbywa się przez przekręcenie pokrętła na stałe zespolonego z zamkiem i umieszczonego tylko po jednej stronie skrzydła” – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy DOM Polska w Częstochowie.

Zamki do WC produkowane są jako zapadkowe (pokrętło blokuje zasuwkę w pozycji zamkniętej, a klamka otwiera ją po odblokowaniu pokrętłem) i zapadkowo-zasuwkowe (klamka obsługuje zapadkę, a pokrętło, ewentualnie klucz – zasuwkę). Za przykład pierwszego rozwiązania może posłużyć zamek WC Koliber Standard z uniwersalną zapadką, który można dopasować do drzwi prawych i lewych. Przykładem mechanizmu zapadkowo-zasuwkowego do drzwi łazienkowych jest model zamka Economic 72/50.

Jeszcze lepsze zamki łazienkowe

Produkowane obecnie zamki łazienkowe są nie tylko trwałe i niezawodne. Na rynku dostępne są modele zapewniające maksymalną estetykę drzwi łazienkowych oraz ich ciche zamykanie. O urodzie zamka oczywiście decydują jego zewnętrzne elementy, dlatego wybierając konkretny produkt, warto zwrócić uwagę na możliwość dopasowania do niego eleganckich klamek i szyldów. Ciekawą propozycją są także zamki z wymienialnymi nakładkami maskującymi na czoło. Ciche domykanie drzwi łazienkowych zapewnia z kolei stosowanie zamków magnetycznych, takich jak np. model Berenika z magnesami neodymowymi i elastycznym zderzakiem w zapadce.

Szeroka oferta producentów okuć drzwiowych sprawia, że odnalezienie właściwego zamka do WC nie powinno sprawiać trudności. Bez względu na to, czy szukasz zamka prawego czy lewego, do drzwi bezprzylgowych czy przylgowych, zamykanego na klucz czy pokrętło – idealne rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *