bawełniana tkanina

Jak wygląda proces produkcji bawełny?

Bawełna jest jednym z najpopularniejszych i wykorzystywanych od stuleci włókien naturalnych. Tworzy się z niej nie tylko ubrania, ale również wszelkie inne materiały do wystroju wnętrza i nie tylko. Mało kto wie jednak, jak w rzeczywistości wygląda produkcja bawełny i jak to się dzieje, że ze zwykłych i niepozornych kwiatów powstaje miękki w dotyku materiał.

Bawełna jest nie tylko tkaniną, tę samą nazwę nosi roślina, z której materiał jest wytwarzany. Powstaje on z włókien, które otaczają nasiona znajdujące się w owocu rośliny. Bawełna uprawiana była już kilka tysięcy lat temu. Od dawnych czasów do dziś niemal nie zmieniły się zasady uprawiania, zbioru czy pozyskiwania cennego materiału. Bawełna jako roślina jest dosyć kapryśna i wymagająca. Kiełkuje i rozwija się w wysokich temperaturach, ale również przy dużej wilgoci. Co więcej, pole bawełny potrzebuje również dużego nasłonecznienia, a zbiory należy przeprowadzać wyłącznie w czasie ładnej pogody, gdy pole jest suche. W przeciwnym razie rośliny po zbiorze mogą nie nadawać się do żadnego wykorzystania.

Najpierw rozczesanie, później tkanie

Najważniejsze w produkcji bawełny są jej włókna, od których zależy jakość i wytrzymałość powstającej z nich przędzy. Długość tych włókien może być różna w zależności od rodzaju bawełny. Najdłuższe, bo kilkucentymetrowe są włókna bawełny greckiej lub egipskiej. Bawełnę z pola zbiera się w sposób mechaniczny, a następnie jest ona oczyszczana z nasion i liści oraz selekcjonowana. Krótkie włókna bawełniane przeznaczone są do produkcji waty, natomiast długie włókna są pakowane w duże bele i następnie poddane procesowi rozczesywania, który rozpoczyna produkcję bawełnianej przędzy. Włókna po rozczesaniu są miękkie, błyszczące i sprężyste, dzięki czemu łatwiej je poddać dalszej obróbce. Kolejnym krokiem jest umieszczenie włókien na specjalnej taśmie, na której uzyskiwany jest niedoprzęd, a w dalszym procesie z niedoprzędu powstaje bawełniana przędza.

Jakość tkaniny zależy od procesu produkcji

Z gotowej przędzy tkana jest bawełniana tkanina. Aby poprawić jej jakość, w zakładzie produkcyjnym przędza poddawana jest jeszcze dodatkowym procesom skręcania, co pozwala zmienić kierunek oraz wielkość skrętu. Ma to wpływ na późniejszą jakość uzyskanej tkaniny. Im lepszy kręt, tym lepszy jest materiał z niego powstający. Gdy wszystkie procesy przygotowujące są zakończone, przędza trafia do tkalni, gdzie powstaje gotowy materiał. W większości zakładów produkcyjnych tkanie odbywa się za pomocą odpowiednio przygotowanych maszyn. Są jednak do dziś takie manufaktury, w których tkanie jest ręczne Jak można zauważyć, jakość tkaniny bawełnianej może być różna, a co za tym idzie, różne może być jej późniejsze przeznaczenie. Bardzo często w procesie produkcji bawełniana tkanina jest dodatkowo poddawana procesowi uszlachetniania i wzmacniania, dzięki czemu uszyte z niej ubrania zachowują odpowiedni kształt, kolor, nie odkształcają się w praniu i nie tracą fasonu. Jeśli więc czytamy na metce, że dany materiał to stuprocentowa bawełna, trzeba mieć świadomość, że nie zawsze jest to gwarancja wysokiej jakości.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *