wózki widłowe Poznań

Jak wygląda egzamin na operatora wózka widłowego?

Osoby posiadające uprawnienia do obsługi wózków widłowych mają spore szanse zatrudnienia w branżach gdzie potrzebne są tego typu umiejętności, w związku z wykorzystywaniem tam wymienionych pojazdów. Z tego względu coraz większa liczba osób decyduje się na kurs i przystąpienie do egzaminu. Wózki widłowe są potrzebne przede wszystkim na różnego rodzaju magazynach, halach produkcyjnych, supermarketach oraz w budownictwie. Jak przebiega egzamin na operatora wózka widłowego?

Co należy zrobić przed przystąpieniem do egzaminu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy kto obsługuje wózek widłowy musi posiadać potwierdzenie kwalifikacji, czyli zdać egzamin UDT. Osoby, które do tej pory nie miały styczności z tego typu pojazdami, ale chciałyby nauczyć się ich obsługi, z reguły najpierw biorą udział w kursie. Szkolenie na wózki widłowe jest prowadzone przez wiele firm. Po jego zakończeniu, kursant składa wniosek o sprawdzenie kwalifikacji do UDT (Urzędu Dozoru Technicznego). Warto zaznaczyć, że wniosek można złożyć również w sytuacji jeśli wcześniej nie odbyliśmy kursu, ale potrafimy poruszać się wózkiem. Po prawidłowym wypełnieniu dokumentów, termin egzaminu zostanie wyznaczony w ciągu 30 dni roboczych.

Jak przebiega egzamin?

Osoby przystępujące do sprawdzenia swoich kwalifikacji muszą przygotować się na część teoretyczną i praktyczną.

  • Teoria to test jednokrotnego wyboru składający się z 15 pytań. Aby go zaliczyć, należy odpowiedzieć poprawnie na 11 z nich. Zakres wiedzy, którą należy przyswoić jest podawany przez UDT, dlatego należy zapoznać się odpowiednio wcześnie z wytycznymi na stronie internetowej urzędu. Tematyka odnosi się przede wszystkim do kwestii BHP, budowy pojazdu, przepisów dozoru technicznego itp.
  • Część praktyczna polega na sprawdzeniu faktycznych umiejętności osoby egzaminowanej. Przystąpienie do niej jest możliwe wyłącznie gdy zdamy część teoretyczną. Na tym etapie konieczne jest wykonanie zadań zleconych przez egzaminatora. Pod uwagę bierze się zarówno sposób zaczynania pracy, płynność obsługi, prawidłowość podejmowania i odstawiania ładunków oraz ogólną jazdę.

Zdanie części teoretycznej oraz praktycznej kończy egzamin. Uczestnicy dostają informację natychmiast. Po kilku tygodniach mogą odebrać dokument uprawniający do poruszania się pojazdem. Aby osiągnąć sukces na egzaminie, konieczne jest zatem odpowiednie przygotowanie zarówno merytoryczne, jak i praktyczne. Z tego względu wiele osób decyduje się przystąpić do kursu, aby móc usystematyzować swoją wiedzę.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Szydłowski Logistyka – wózki widłowe Poznań.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *